ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଯୋଗୀଙ୍କ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ: ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ରୁଜୁ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବୁଲଡୋଜର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏବେ ସେ ତାଙ୍କ ଚାବୁକ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଦୁର୍ନୀତି ସହ ଜଡିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀଙ୍କ ଚାବୁକ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଫିରୋଜାବାଦ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିରସାଗଞ୍ଜ ତହସିଲରେ ଜମି ବିକ୍ରୟ ତଥା ତାଙ୍କ ନିକଟତମ ଲୋକଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜମି ଦେବା ମାମଲାରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ସରକାର ଡେପୁଟି ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ, ନାଇବ ତହସିଲଦାର, ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଏବଂ ପେଶକାରଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟିର ସୁପାରିଶ ପରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଡିଏମ୍‌ଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଏହି ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଜୁନ୍ ୨୦୨୪ରେ ସବ୍-କଲେକ୍ଟର ଫିରୋଜାବାଦ ବିବେକ ରାଜପୁତଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସିରସାଗଞ୍ଜ ତହସିଲରେ ପୋଷ୍ଟିଂ ବେଳେ ରୁଧୈନି ଗ୍ରାମ ଜମି ସହ ଜଡିତ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତ ଦେଇଥିବା ଆଦେଶକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାରିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଦେଶର ମାତ୍ର ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ପଦବୀର ଦୂରୁପଯୋଗ କରାଯାଇ ତାଙ୍କ ଘର ଜିଲ୍ଲା ବାସିନ୍ଦା ତଥା ଅନ୍ୟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଏହି ଜମି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରିମା ଫେସୀ ଦାୟୀ କରି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ବିବେକ ରାଜପୁତଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନିଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ।

ସେହିଭଳି ରାଜସ୍ୱ ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଇନ୍-ଚାର୍ଜ ତହସିଲଦାର / ନାଏବ ତହସିଲଦାର ନବୀନ କୁମାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ନିଲମ୍ବନ କରି ରାଜସ୍ୱ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହଭାଗିତା ତଥା ସରକାରୀ ସେବକ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।

ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଅଭିଲାଶ ସିଂଙ୍କୁ ସବ-ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ମଧ୍ୟ ନିଲମ୍ବିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଫଆଇଆର ଭଳି ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ରାଜ୍ୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସବ୍-କଲେକ୍ଟର ବିବେକ ରାଜପୁତ, ନାଇବ ତହସିଲଦାର ନବୀନ କୁମାର, ରାଜସ୍ୱ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୁକେଶ କୁମାର ସିଂ, ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଅଭିଳାଶ ସିଂ ଏବଂ ସବ୍-କଲେକ୍ଟର ରିଡର୍ ପ୍ରମୋଦ ଶାକାଙ୍କ ବେଆଇନ ସମ୍ପତ୍ତିର ଯାଞ୍ଚ୍ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ସରକାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର