ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ମାମଲାରେ ପୁରୁଷମାନେ ସବୁବେଳେ ଦୋଷୀ ନୁହଁନ୍ତି: ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ

ଆହ୍ଲାବାଦ: ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି | କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ସହ ଜଡିତ ଆଇନ ମହିଳା-କେନ୍ଦ୍ରିକ। ଏହି ଆଇନ ମହିଳା ଏବଂ ଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ପୁରୁଷମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୋଷୀ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ହୋଇଥାଏ | ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି କୌଣସି ସୂତ୍ର ନାହିଁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି କିମ୍ବା ଉଭୟଙ୍କ ସହମତି ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରାଯାଇପାରିବ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ତଥ୍ୟର ବିଶ୍ଳେଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଜାଣିହେବ ଯେ ପୁରୁଷ ସହିତ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି କି ନାହିଁ | ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ସହିତ ହାଇକୋର୍ଟ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ମହିଳାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିବାବେଳେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ଏବଂ ଏସସି / ଏସଟି ଆକ୍ଟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିବା ପାଇଁ ସେସନ କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ କର୍ଣ୍ଣେଲଗଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବତୀ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ଛାଡପତ୍ର ବିନା ପିତାମାତାଙ୍କ ଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ୨୦୧୯ ମସିହାରେ, ସେ ପୁଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ବିବାହର ବାହାନା କରି ଜଣେ ଯୁବକ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପରେ, ଦୁଷ୍କର୍ମ ଏବଂ ଏସସି-ଏସଟି ଆକ୍ଟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ, ଆହ୍ଲାବାଦର ସେସନ୍ସ କୋର୍ଟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ମହିଳା ସେସନସ କୋର୍ଟର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଆବେଦନ ଉପରେ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରି ଜଷ୍ଟିସ ରାହୁଲ ଚତୁର୍ବେଦୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ନନ୍ଦପ୍ରଭା ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସେସନ କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଠିକ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହିତ ଥିଲେ। ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ଭଲ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା | ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ନ ଦେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ସହମତ ହେବା ଆଦୌ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। କେବଳ ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିବା ପ୍ରାୟତଃ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ବୟସ୍କ ଥିଲେ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କର ପରିଣାମକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର