ନିର୍ବାଚନୀ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଅଖିଳେଶ ଆଗରେ

କନୌଜ: କନୌଜରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଲଢ଼େଇରେ ଜିତିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଖର୍ଚ୍ଚ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଥିରେ ଏସପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୁବ୍ରତ ପାଠକ ଅଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଏସପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଇମ୍ରାନ ବିନ୍ ଜାଫର ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଠାରୁ ବହୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି। ସେହିପରି ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କର ନିର୍ବାଚନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହୁ କମ୍ ରହିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଖର୍ଚ୍ଚ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦ ମେ’ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବଧାନରେ ତିନିଥର ଖର୍ଚ୍ଚର ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨ ମେ’ରେ, ପରେ ୬ ମେ’ରେ ଏବଂ ପରେ ୧୦ ମେ’ରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏସପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ୩୬ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୭୪୩ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପରେ ବିଜେପିର ସୁବ୍ରତ ପାଠକ ୨୭ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୮୪୭ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ବିଏସପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଇମ୍ରାନ ବିନ୍ ଜାଫର ୩ ଲକ୍ଷ ୫୪ ହଜାର ୪୨୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଶୋଷିତ ସମାଜ ପାର୍ଟିର ଆଲୋକ ବର୍ମା ବିଏସପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ସେ ମେ’ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୨୯୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚର ତାଲିକା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା ଟ୍ରେଜେରୀ ଅଧିକାରୀ ଅନିଲ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖର୍ଚ୍ଚର ବିବରଣୀ ତିନିଥର ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ନାମାଙ୍କନ ସମୟ ଠାରୁ ମେ’ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ନିର୍ବାଚନ ପରେ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚର ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ ପଡିବ।
ବିଜ୍ଞାପନ

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ କେବଳ ତିନିଥର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରର ଶେଷ ଦିନର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସେମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାଖଲ କରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ପରେ, ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ବୁଥ ବାହାରେ ତମ୍ବୁ ପକାଇବା ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ବୁଥରେ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ତାହା ଦର୍ଶାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ, ଗଣନା ଦିନ ହୋଇଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଏହି ତିନୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ଜମା ହେବ । ଏହା ପରେ ସ୍ଥିର ହେବ ଯେ କେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସମୁଦାୟ ପରିମାଣ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି |

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଟ ୧୫ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିବାଦରେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ୭୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ମେ’ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ମୋଟ ୭୭ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୫୬୩ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ୯୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ ସୀମାଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ। ଏହି ତିନିଜଣ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋଟ ୬୬ ଲକ୍ଷ ୯୪୦୧୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଛୋଟ ଦଳର ପାଞ୍ଚ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୮ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୮୯୬ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୬୫୭ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡିମ୍ପଲ୍ ଅଖିଳେଶଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ, ଏସପି ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ୩୬ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୭୪୩ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବାବେଳେ ମେନ୍ପୁରୀରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଡିମ୍ପଲ୍ ଯାଦବ ୫୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ୪୩ ହଜାର ୧୨୬ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ। ମେ’୭ ରେ ସେଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ମେ ’୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର