ବେଆଇନ ସମ୍ପତ୍ତି, ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଅଭିଯୋଗ: ପିଓକେର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗିରଫ

ଇସଲମାବାଦ: ପାରିବାରିକ ସମ୍ପତ୍ତି ବିବାଦ ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଦ୍ଦାର ତନଭୀର ଇଲିୟାସ ଖାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗିରଫ ପରେ ଇଲିୟାସଙ୍କୁ ମାର୍ଗାଲା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ପାରିବାରିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିବା ଏବଂ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଇଲିୟାସଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

୧ ମେ’ରେ ଇଲିୟାସଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ସେଣ୍ଟୁରୁସ୍ ମଲ୍‌ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଜବତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେଣ୍ଟୁରୁସ୍ ମଲ୍‌ର ଡେପୁଟି ସିକ୍ୟୁରିଟି ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କର୍ଣ୍ଣେଲ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ) ଟିପୁ ସୁଲତାନ ଇଲିୟାସଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ଇଲିୟାସଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମହମ୍ମଦ ଅଲି, ଅନିଲ ସୁଲତାନ, ରିଜୱାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସର୍ଦ୍ଦାର ତନଭୀର ଇଲିଆସ୍ ୨୦ ରୁ ୨୫ ଜଣ ସଶସ୍ତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ ସେଣ୍ଟୁରୁସ୍ ମଲ୍ ପରିସରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ୧୭୦୮ ମଲ୍ ଅଫିସରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। ସର୍ଦ୍ଦାର ତନଭୀର ଇଲିୟାସ ମଧ୍ୟ ସର୍ଦ୍ଦାର ଇଲିୟାସ ଖାନ ଏବଂ ସର୍ଦ୍ଦାର ଡ .ରସିଦ ଇଲିୟାସ ଖାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ।

ଏଫଆଇଆରରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ତନଭୀର ଇଲିୟାସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ତନଭୀର ଇଲିୟାସ କର୍ଣ୍ଣେଲ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ) ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ (ଟିପୁ ସୁଲତାନ) ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର