ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷଣ ନେଇ ଭାରତ-ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କଲା ଆମେରିକା

ୱାଶିଂଟନ: ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ଅଥରିଟି ଅର୍ଥାତ୍ ଏଫଡିଏର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଯୋଗୁ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏଫଡିଏ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ଫେଡେରାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି ଯାହାର କାମ ଔଷଧ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଗୁଣବତ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା। ତେବେ ଏଜେନ୍ସିର ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଯେତେବେଳେ କମିଟି ରିପୋର୍ଟର ଫଳାଫଳ ଯାଞ୍ଚ କଲା, ସେତେବେଳେ ଏଥିରେ ତ୍ରୁଟି ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଲା। ମାମଲା ନେଇ ଏବେ ଆମେରିକାର ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଏଜେନ୍ସିର କମିଶନରଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ଏଫଡିଏ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୪ରୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା। ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳରେ ଯଥେଷ୍ଟ ତ‌ାରତମ୍ୟ ଦେଖା ଯାଇଥିଲା । ଏଫଡିଏର ଯାଞ୍ଚ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରପ୍ତାନୀ ହୋଇଥିବା ଔଷଧ ଯାଞ୍ଚ୍‌ରେ ନିୟମର ପାଳନ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଏଜେନ୍ସି କମିଶନର ରବର୍ଟ କାଲିଫଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଫଳାଫଳର ଅସଙ୍ଗତି ଏଫଡିଏର ବିଦେଶୀ ଔଷଧ ଯାଞ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

କିଛି ଏଫଡିଏ ନିରୀକ୍ଷକ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଉଭୟ ଦେଶରେ ଅନୁପାଳନ ସମସ୍ୟା ପାଇଥିଲେ। ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଏହି ଫଳାଫଳକୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣବୋଲି କହିଛନ୍ତି କାରଣ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଔଷଧର ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

ରିପୋର୍ଟରେ କମିଟି କହିଛି ୧୬ ଏଫଡିଏ ନିରୀକ୍ଷକ ସାମୂହିକ ଭାବରେ ଭାରତର ୩୨୫ରୁ ଅଧିକ ଔଷଧ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ପାଚନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର