ଗିରଫଦାରୀକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କଲେ କେଜ୍ରିୱାଲ୍‌ଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ବିଭବ କୁମାର

ନୂଅଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ବିଭବ କୁମାର ବୁଧବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (ଆପ୍‌) ସାଂସଦ ସ୍ବାତୀ ମାଲିୱାଲ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଗିରଫଦାରୀକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ କୁମାର ତାଙ୍କ ଗିରଫକୁ ବେଆଇନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ବିଭବ କୁମାର ଗିରଫଦାରୀକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ କରି ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ଏକ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଏହି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପୂର୍ବରୁ ଗିରଫ ଏବଂ ଜାମିନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଅର୍ନେଶ କୁମାର ଏବଂ ସତେନ୍ଦ୍ର ଆଣ୍ଟିଲଙ୍କ ରାୟରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ଏବଂ ସାତ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କାରାଦଣ୍ଡ କିମ୍ବା ସାତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଗିରଫ କେବଳ ସେତେବେଳେ କରାଯାଇପାରିବ ଯଦି ତଦନ୍ତକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଅପରାଧ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରିବାର ଏକ କାରଣ ଅଛି। ଏଭଳି ଗିରଫଦାରୀ ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ।

ମେ’ ୧୮ ତାରିଖରେ ବିଭବ କୁମାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ୫ ଦିନିଆ ପୁଲିସ ହେପାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର