ଟ୍ୟାଙ୍କର ମାଫିଆଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଅତିଶି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀର ଜଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅତିଶି ଉପ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିନୟ କୁମାର ସକ୍ସେନାଙ୍କୁ ‘ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ମାଫିଆ’ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ମାଫିଆ ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି | ଯାହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଅତିଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୩ରେ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ୧୧୭୯ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜୁନ୍ ୨୦୨୩ ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୨୦୩ ଥିଲା। ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୪ରେ ବିନା ଅନୁମତିରେ ୮୮୮କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁନକ କେନାଲରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ଏସିପି ସ୍ତରର ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ସନ୍ଦେହ ହେଉଛି ଯେ ଏହି କେନାଲରୁ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ଅବୈଧ ଭାବରେ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ନିଆଯାଉଛି | ଅତିଶି କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଜଳ ଟ୍ୟାଙ୍କରର ଅଭାବକୁ ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଏବଂ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳବୋର୍ଡର ସିଇଓଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ସେ ତାହା କରିନାହାଁନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪, ଏପ୍ରିଲ ୩ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଏପ୍ରିଲ ୧୨ରେ, ମୁଁ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲି ଯେ ଟ୍ୟାଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କର କାରଣ ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପାଳନ କରିନଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଟ୍ୟାଙ୍କର ହ୍ରାସ ହେତୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଜଳ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ମାଫିଆଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯଦି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡରେ ନିୟୋଜିତ ଟ୍ୟାଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେଉନାହିଁ, ଏହା ସନ୍ଦେହଜନକ | ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ମାଫିଆ ଏବଂ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି, ଆଉ ସେମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ଟ୍ୟାଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବଢା଼ଉନାହାନ୍ତି | ଅତିଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଗୁରୁତର ଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଗଲା ଏବଂ ମୁଁ ଏକ ଖୋଲା ସଭାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଲି, ସେତେବେଳେ ଟ୍ୟାଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଜଳ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ଟ୍ୟାଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଜୁନ୍ ୨୦୨୩ ତୁଳନାରେ କମ ରହିଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର