ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଧରାଶାୟୀ, ୮ ବୋଲର କଲେ ବୋଲିଂ

ସେଣ୍ଟ୍ ଭିନସେଣ୍ଟ: ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪ର ଗ୍ରୁପ୍-୧ର ସୁପର-୮ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଇତିହାସ ରଚିଛି। ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ରବିବାର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଳ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଜିତିଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଚାରି ଥର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଏହି ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ବୋଲରମାନେ ସମଗ୍ର ମ୍ୟାଚରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା।

ଜଣେ ଅବା ଦୁଇ ଜଣ ନୁହେଁ ବରଂ ୮ ବୋଲର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ୧୪୮ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ୧୨୭ ରନ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳକୁ ଅଲ୍ ଆଉଟ କରିଦେଇଥିଲା। ସମଗ୍ର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ୨୦ ଓଭର ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବୋଲରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇପାରି ନଥିଲେ। ଦଳ ୧୯.୨ ଓଭରରେ ସମସ୍ତ ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା।

ତେବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକ ରସିଦ ଖାନ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ୮ ବୋଲର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ସମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନବୀନୁଲ ହକ୍, ଫଜଲହକ୍ ଫାରୁକି, ଆଜମତୁଲ୍ଲା ଓମାରଜାଇ, ମହମ୍ମଦ ନବୀ, ନଙ୍ଗେଲିଆଲିଆ ଖାରୋଟେ, ନୁର ଅହମ୍ମଦ, ଗୁଲବାଦ୍ଦିନ ନାଏବ ଏବଂ ରସିଦ ଖାନ ଥିଲେ।

ସମଗ୍ର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବୋଲରମାନେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ପାଇଁ ଗ୍ଲେନ୍ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ଏବଂ ମାର୍କସ୍ ଷ୍ଟୋଇନିସ୍ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୨ ବଲରେ ୩୯ ରନର ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇଥିଲା।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର