ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖରାପ ଖବର: କାନାଡ଼ାରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପ୍ରବେଶ ବନ୍ଦ

ଓଟୱା : ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାନାଡ଼ାରୁ ଖରାପ ଖବର ଆସିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଷ୍ଟିନ୍ ଟ୍ରୁଡୋ ସରକାର ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପ୍ରବେଶ ନେଇ ନୂଆ ଆଇନ ଆଣିଛନ୍ତି। ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ (ପିଜିଡବ୍ଲୁପି ) ଆଉ କାନାଡ଼ା ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ । କାନାଡ଼ା ସରକାର ପିଡିବ୍ଲୁପି ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୧ ଜୁନ୍ ୨୦୨୪ ପରେ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି।

କାନାଡ଼ା ସରକାର ସୀମା ସେବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କାନାଡ଼ାରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ଆବେଦନ ଉପରେ ବିଚାର ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କାନାଡ଼ା ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦେଶୀ ନାଗରିକମାନେ ସୀମାରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆଉ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି କାନାଡ଼ା‌ ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁମତି ମିଆଦ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ ତେବେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ କାନାଡ଼ା ଭିତରୁ ପିଜିଡବ୍ଲୁପି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଆବେଦନକାରୀ ମାନଙ୍କର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ଶେଷ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜରୁରୀ। ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁମତି ବୈଧ ରହିଥିବା ସମୟରେ ସେମାନେ ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବେ। ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ଆବେଦନ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ।

ଏହି ନିୟମ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନୁହେଁ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁମତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି, ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁମତି ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁମତି ଅବୈଧ ହୋଇଯାଇଛି କିମ୍ବା ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି ସେମାନେ କାନାଡ଼ାରୁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ।

ଯେଉଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କର କାନାଡ଼ାରେ ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ, ସେମାନେ କାନାଡ଼ା ବାହାରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ। ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଯଦି କାନାଡ଼ାରେ ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ। ସେମାନେ ପ୍ରକୃତ ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଦର୍ଶକ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ତଥାପି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଜିଡବ୍ଲୂପି ଆବେଦନ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅପେକ୍ଷା କରୁଥିବାବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ।

କାନାଡ଼ାର ଏକ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ କାନାଡାରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ କାନାଡ଼ାରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ କାନାଡ଼‌ାର ଏକ ମାଧ୍ୟମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ।

କାନାଡ଼ାରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବା ପାଇଁ, ଆବେଦନକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅତି କମରେ ୮ ମାସର ଏକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରୋଗ୍ରାମରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଜରୁରୀ। ଏହା ସହିତ କାନାଡାର ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କିମ୍ବା ସ୍ନାତକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମାପ୍ତ କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅନୁମତି ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ମାର୍କ ପ୍ରଦାନ ହେବାର ୧୮୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ୱାର୍କ ପରମିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ଜରୁରୀ। କାନାଡ଼ା ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଦ୍ବାରା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର