୧୨୬ ବର୍ଷ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କଲା ‘ବାଟା’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜୋତା କମ୍ପାନୀ ‘ବାଟା’ ଏହାର ୧୨୬ ବର୍ଷ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସିଇଓ ଭାବରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି | ‘ବାଟା’ କମ୍ପାନୀ ସନ୍ଦୀପ କାଟାରିଆଙ୍କୁ ଗ୍ଲୋବାଲ ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି, ଯିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଅଛନ୍ତି। ସନ୍ଦୀପ କାଟାରିଆ ଆଲେକ୍ସସ୍ ନାସାର୍ଡଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି | ୪୯ ବର୍ଷୀୟ ସନ୍ଦୀପ କାଟାରିଆ ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବାବେଳେ ସେ ପୂର୍ବରୁ ୟୁନିଲିଭର, ୟମ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡ, ଭୋଡାଫୋନ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରିଥିଲେ |

ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ‘ବାଟା’ ଭାରତର ଏକ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ରାଣ୍ଡ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଏକ ଭାରତୀୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ ବୋଲି ଭାବିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିଛି, ଯାହା ୧୮୯୪ ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା। ‘ବାଟା’ ଏକ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଟି ଦେଶରେ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟ ରହିଛି।

ଏହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୮ କୋଟି ଯୋଡା ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ବିକ୍ରି କରିଥାଏ | ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବାଟା ଜୋତା କମ୍ପାନୀ ୨୪ ଅଗଷ୍ଟ ୧୮୯୪ ରେ ହଙ୍ଗେରୀର ମୋର୍ଭିଅନ୍ ସହରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚେକ ରିପବ୍ଲିକରେ ଅଛି | ଏହାକୁ ଟୋମାସ୍ ବାଟା, ତାଙ୍କ ଭାଇ ଆଣ୍ଟୋନିନ୍ ଏବଂ ଭଉଣୀ ଆନ୍ନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର