ବିଜେପିର ସମାଲୋଚନା, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଶଂସା: ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏଆଇ ସହାୟତାରେ ଅପପ୍ରଚାର ଚାଲିଥିଲା, ଓପନଏଆଇ ପ୍ରକାଶ କଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକାର କମ୍ପାନୀ ଓପନଏଆଇ ଏହାର ଏଆଇ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ତେବେ ଏହୀ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା କମ୍ପାନୀ କହିଛି। ଜନମତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରୟାସଗୁଡିକ ରୁଷିଆ, ଚୀନ୍, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ଇରାନର ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା।

ବିଶେଷ ଭାବରେ, ଏକ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ଶାସକ ବିଜେପି ଦଳ ବିରୋଧରେ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ତଥା ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକା ଯାଇଥିଲା।

ଇସ୍ରାଏଲ୍ ନେଟୱାର୍କ ମେ’ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ କିପରି ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ବିଷୟବସ୍ତୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା,ଏକ୍ସ, ଫେସବୁକ୍, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ଟୁଇଟର ଏବଂ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଭଳି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ ଏହା କରିଥିଲା। ଏହି ଗୁପ୍ତ ଅପରେସନ୍ ନାମ ଗଠନ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏଆଇ ମଡେଲ ବ୍ୟବହାର କରି ବିଷୟବସ୍ତୁ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ସମ୍ପାଦନା ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା। ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଶାସକ ବିଜେପିର ସମାଲୋଚନା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଶଂସା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା।

କେନ୍ଦ୍ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ବିଦେଶୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏବଂ ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ବିଦେଶୀ ସମର୍ଥିତ ପ୍ରୟାସରେ କିଛି ଭାରତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଜଡିତ ଥିଲେ। ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଏହାର ଏଆଇ ସାଧନଗୁଡିକର ଅପବ୍ୟବହାର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଓପନ ଏଆଇ ଏହାର ନିରନ୍ତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛି।

କମ୍ପାନୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଏହାର ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଆକାଉଣ୍ଟ ବ୍ୟାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ। ବିଫଳ ପ୍ରୟାସ ସତ୍ତ୍ବେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଦେଶୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ଏଆଇ ଉପକରଣର ଅପବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ କୌଣସି ବିଶେଷ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ଓପନ ଏଆଇ କହିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର