ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଗିଡିଯାଇପାରେ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟର ଖେଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ୧୦ଟି ଖାଲି ସିଟ୍ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସଭା ସଚିବାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିଜୟ ପରେ ଉପର ଗୃହରେ ୧୦ଟି ଆସନ ଖାଲି ପଡିଛି। ରାଜ୍ୟସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ଗୃହରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସମସ୍ତ ଆସନ ବିଜେପି-ଏନଡିଏ ମେଣ୍ଟକୁ ଯିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ସେଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି-ଏନଡିଏ ସରକାର ଅଛି। ଏହି କାରଣରୁ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ହରାଇବ। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ କେ.ସି ଭେନୁଗୋପାଲ ଏବଂ ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ହୁଡା ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭେନୁଗୋପାଲ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଥିବାବେଳେ ହୁଡା ହରିୟାଣାରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସଂସଦ ଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ହରିୟାଣା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ରହିଛି। ତେବେ ଏନଡିଏରୁ ଜେଜେପି ଅଲଗା ହେବା ଏବଂ କିଛି ମାସ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ହେତୁ ହରିୟାଣାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଯଦି ଏହା ହୁଏ, ତେବେ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ହୁଡା ନିଜ ପସନ୍ଦର ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିପାରନ୍ତି |

ରାଜ୍ୟସଭାର ଯେଉଁ ୧୦ଟି ଆସନ ଖାଲି ହେବାକୁ ଯାଉଛି ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭ଟି ଆସନରେ ବିଜେପିର କବଜା ରହିଛି | ଦୁଇଟି ସିଟ୍ କଂଗ୍ରେସ ପାଖରେ ଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ଆରଜେଡି ଖାତାରେ ଅଛି। ବିହାର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଆସାମରୁ ଦୁଇଟି ଆସନ ଖାଲି ଥିବାବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ, ତ୍ରିପୁରା, ହରିୟାଣା ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ଖାଲି ଅଛି। ରାଜ୍ୟସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇଟି ଆସନ ଜିତିବାକୁ ଯାଉଛି। କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇଟି ଆସନ ହରିୟାଣା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସରକାରରେ ଅଛି । ସେହିପରି ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି କ୍ଷମତାରେ ଅଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଆସାମ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସହ ସରକାର ଚଳାଉଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସରକାର ରହିଛି। ଯଦି ଆମେ ତ୍ରିପୁରା ବିଷୟରେ କହିବା, ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ସରକାର ଅଛି | ସେଥିପାଇଁ ୧୦ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୯ଟି ଜିତିବାର ବିଜେପି ପାଖରେ ସୁଯୋଗ ରହିଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର