ଏଣିକି କେବଳ ବିମାନ ନୁହେଁ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନରେ ବି ଲାଗିବ ବ୍ଲାକ୍ ବକ୍ସ

ମୁମ୍ବାଇ: କୌଣସି ବିମାନ ବା ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଲେ ଏହାର କାରଣ ଜାଣିବାକୁ ବ୍ଲାକ୍ ବକ୍ସ ଖୋଜାଯାଇଥାଏ | ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇର ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ମୁମ୍ବାଇର ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବିମାନରେ ଲଗାଯାଉଥିବା “ବ୍ଲାକ୍ ବକ୍ସ” ଲାଗିବ | ଅଡିଓ-ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ ସିଷ୍ଟମ ଥିବା ବ୍ଲାକ୍ ବକ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନର ମୋଟରମ୍ୟାନର କ୍ୟାବିନରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ରେନର ବାହ୍ୟରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯିବ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ, ଏହି ପ୍ରକାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି ଟ୍ରେନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ |

ଏହା ସହିତ ମୋଟରମ୍ୟାନ୍, ଗାର୍ଡଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖାଯିବ | ବଜେଟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୨.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ସମୁଦାୟ ୨୨୬ ଟ୍ରେନରେ ଅଡିଓ-ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ ସିଷ୍ଟମ ସଂସ୍ଥାପିତ ହେବ | ଏଥିରେ ମୁମ୍ବାଇ ଡିଭିଜନର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଏବଂ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଲାଇନର ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନକୁ ସାମିଲ କରାଯିବ | ମୁମ୍ବାଇ ଡିଭିଜନର ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଲାଇନର ସି.ଆର.ପି ସୁମିତ ଠାକୁରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଡିଭିଜନର ମୋଟ ୧୧୩ ଟ୍ରେନରେ ଏହି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯିବ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୋଟରମ୍ୟାନ୍, ଗାର୍ଡ ଏବଂ ଟ୍ରେନର ସିଗନାଲ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ |

ଭବିଷ୍ୟତରେ, ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟେ, ତେବେ ଏହା ରେଳବାଇକୁ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଏହି ସବୁ ପାଇଁ ରେଳବାଇର ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡାଟାବେସ୍ ରହିବ | ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ ଭିଜୁଆଲ୍ ଗଚ୍ଛିତ କରିବାକୁ, ୨ ଟିବି ର ଷ୍ଟୋରେଜ୍ କ୍ଷମତା ରହିବ | ୯୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାଟା ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରିବ | ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସିଷ୍ଟମ ସମସ୍ତ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନରେ ଖଞ୍ଜାଯିବ | ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୫ଟି ଦୂରଗାମୀ ଟ୍ରେନରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର