ଆସନ୍ତାକାଲି ସବୁ ବେସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆପଣ ମାଗଣାରେ କରିପାରିବେ ରକ୍ତପରୀକ୍ଷା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରକ୍ତ ଦାନ କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଲୋକ ନୁହନ୍ତି ବରଂ ରକ୍ତ ଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେକେହି ୨ ମାସରେ ଥରେ ରକ୍ତ ଦାନ କରିପାରିବେ | ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪ ଜୁନ୍, ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତ ଦାତା ଦିବସ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ସମୟରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରକ୍ତଦାତାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ରକ୍ତଦାତାମାନଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି କରାଯିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଡାଟା ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪ ଜୁନ୍ ଦିନ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମାଗଣା ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ସୁବିଧା କରିଛନ୍ତି। ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗୀ ପାଇଁ ରକ୍ତଦାତା ଖୋଜିବା ପ୍ରାୟତଃ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ |

ସେଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଭାରତର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଚିଠି ଜାରି କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ ବିଷୟରେ ଜାଣିବେ | ଏହା ସହିତ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ ଅନୁଯାୟୀ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବେ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ରକ୍ତଦାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ।

ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେବେ। ଏ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଏପରିକି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ରକ୍ତଦାତାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଯଦି ସୂଚନା ରହିବ, ତେବେ ସହଜରେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ସମୟରେ ସେହି ବ୍ଲଡ଼ ଗ୍ରୁପ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର