ସ୍ବରରୁ ଚିିହ୍ନଟ ହେବେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ !

ମୁମ୍ୱାଇ: ସ୍ବରରୁ ଚିିହ୍ନଟ ହେବେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ତା’ର ସ୍ବାବ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସ୍ବରରୁ ସେମାନେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ କି ନାହିଁ ଜାଣି ହେବ। ଏ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଜଣା ପଡ଼ିଛି।  ବିଏମସି ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ କୋଭିଡ -୧୯ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଏକ ଭଏସ୍ ନମୁନା ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଶନିବାର ଦିନ ଅତିରିକ୍ତ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ସୁରେଶ କାକାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୋରେଗାଓଁରେ ଥିବା ଆମର ନେସ୍କୋ ସେଣ୍ଟରରେ ୧୦୦୦ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ଭଏସ୍ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏଥିରେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଥିବା ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ନଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ।

କୋଭିଡ -୧୯ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଇଟାଲୀ ସମେତ କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ଭଏସ୍ ଆନାଲିସିସ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | ଏବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜର ଏକ ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ୨୦୦୮ ଭଏସ୍ ଆନାଲିଟିକାଲ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମକୁ ପୁଣି ଥରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି | କାକାନି କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଭଏସ୍ ଆନାଲିସିସ୍ ଫଳାଫଳକୁ ଆରଟି-ପିସିଆର ଫଳାଫଳ ସହିତ ତୁଳନା କରିବୁ। ଯଦି ନମୁନା ସମାନ ଫଳାଫଳ ଦିଏ, ତେବେ ଆମେ ଏହାକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିବୁ |

Weekly Update: Global Coronavirus Impact and Implications
Counterpoint Research

ବିଏମସି ସହିତ ଜଡିତ ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭଏସ୍ ଆନାଲିସିସ୍ ପଦ୍ଧତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ନୁହେଁ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ଲୋକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ତେବେ ସମଗ୍ର ଭଏସ୍ ଆନାଲିସିସ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ନିଜସ୍ୱ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିଏମସି ଅଧିକାରୀମାନେ କହୁଥିବା ବେଳେ ଏକ ଆଇଆଇଟି ଦଳ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଆରଟି-ପିସିଆର ଫଳାଫଳ ଦେବା ପାଇଁ ହାରାହାରି ୨୪ ଘଣ୍ଟା (ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫଳାଫଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ନେଉଥିବା ବେଳେ ବିଏମସିର ନୂତନ ପରୀକ୍ଷା ଯେପରିକି ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ୩୦ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ | ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଦ୍ରୁତ ଆଣ୍ଟିବଡି ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଅତି ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ ଯେ ରୋଗୀ ନୋବେଲ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଏବେ ବି ଅନେକ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.