ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ କାଫେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲୁଚିଥିଲେ, ଧରାପଡ଼ିଲେ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

କୋଲକାତା: ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ କାଫେ ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାରେ ଏନ୍‌ଆଇଏ ଶୁକ୍ରବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୂର୍ବ ମେଦିନୀପୁର ଜିଲ୍ଲାର କାନ୍ଥିରୁ ଦୁଇ ଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅବଦୁଲ ମାଥିନ ତାହା ଓ ମୁସାବୀର ହୁସେନ ଶାଜିବକୁ ସହର ନିକଟରେ ଥିବା ସେମାନଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏନ୍‌ଆଇଏ ଅନୁଯାୟୀ, ଶାଜିବ ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ଆଇଇଡିକୁ କାଫେରେ ରଖିଥିବା ବେଳେ ମାଥିନ ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା, ବିସ୍ଫୋରଣର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆଇନକୁ ଫାଙ୍କି ଲୁଚିବା ପଛର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ମିଥ୍ୟା ପରିଚୟ ଦେଇ ମେଦିନୀପୁର ଅଂଚଳରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲେ।

ଏନ୍‌ଆଇଏ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ କେରଳର ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ ଏହି ଅପରେସନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହ୍ୱାଇଟଫିଲ୍ଡ ରେସ୍ତୋରାଁ ରାମେଶ୍ୱରମ୍ କାଫେରେ ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ୧୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଏନ୍‌ଆଇଏ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଫେଡେରାଲ ଏଜେନ୍ସି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଭିନ୍ନ ବସ୍‌ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାର ଅନେକ ଦୃଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲା। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କୁଚବିହାରରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ କାଫେ ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ସରକାର ହିଁ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ମମତା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଜେପି ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରୁଛି। ଜଣେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମୁସାବୀର ହୁସେନ ଶାଜିବ ପିନ୍ଧିଥିବା ଟୋପି କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ସିସିଟିଭି ଫଟୋରେ ଉଭୟଙ୍କ ମୁହଁ ଦେଖାଯିବା ପରେ ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଜାନୁଆରିରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ବିସ୍ଫୋରଣର କିଛି ସମୟ ପରେ ଏନ୍‌ଆଇଏ ଏହି ଟୋପି ଜବତ କରିଥିଲା। ତାମିଲନାଡୁ ଟିମ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା ଯେ ଶାଜିବ ଓ ତା’ର ସହଯୋଗୀ ଅବଦୁଲ ମାଥିନ ତାହା ଚେନ୍ନାଇର ମାଇଲାପୁରର ଏକ ମଲ୍‌ରୁ ଟୋପି କିଣି ଟ୍ରିପ୍ଲିକେନର ଏକ ଲଜ୍‌ରେ ରହୁଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତଦନ୍ତକାରୀମାନେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ଅନେକ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍ ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଚେହେରା ଟୋପିରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ରହିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର