କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରେମଡେସିଭିରର ଦୈନିକ ମାତ୍ରା ସଂଶୋଧନ କଲା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଏକ ଅପଡେଟ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଜାରି କରି କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟମ ଭାଗରେ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ରେମଡେସିଭିରର ମାତ୍ରା ସଂଶୋଧନ କରିଛି। ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଆକାରରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଏହି ଔଷଧକୁ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୨୦୦ଏମଜି ଡୋଜରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପରେ ଚାରି ଦିନ (ମୋଟ ପାଞ୍ଚ ଦିନ) ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦ଏମଜି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରୋଟୋକଲରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

News updates from Hindustan Times: Remdesivir dosage revised, now ...
Hindustan Times

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଜୁନ୍ ୧୩ରେ “ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଚିକିତ୍ସା” ଅଧୀନରେ ମଧ୍ୟମ ଭାଗରେ ସୀମିତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ରେମଡେସିଭିର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା| ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧୀନରେ, ଅମ୍ଳଜାନ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରେମଡେସିଭିରର ବ୍ୟବହାରକୁ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଗୁରୁତର ବୃକକ୍ ଦୁର୍ବଳତା ଥିବା, ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳା ଏବଂ ୧୨ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.