ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩କୁ ଜୁଲାଇ ୧୪ରେ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଆଜି (ଗୁରୁବାର) ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖରେ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩’କୁ  ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ।

ଏହି ମହାକାଶଯାନ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ୩୫ରେ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଜୁଲାଇ ୧୩ ତାରିଖରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲା।

ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ ଏସ୍ ସୋମନାଥ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁଲାଇ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତକ୍ଷେପଣ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲା ରହିବ ଏବଂ ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ତାରିଖରେ ଉତକ୍ଷେପଣ ନ ହୁଏ ତେବେ ଏହାକୁ ୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାକ୍‌ ଅପ୍‌ ଡେଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରେ। ଏଥର ଏହି ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ସଫଳତାର ସହ ଅବତରଣ କରିବ ବୋଲି ସୋମନାଥ ବିଶ୍ୱାସ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ଉପକ୍ରମ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ସଫ୍‌ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମାତ୍ର ୩ଟି ଦେଶ ବାୟୁବିହୀନ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ନିଜ ନିଜର ମହାକାଶଯାନକୁ ସଫଳତାର ସହ ଅବତରଣ କରିପାରିଛନ୍ତି।

ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓ ରୋଭରରେ ସଜ୍ଜିତ ଏହି ମହାକାଶଯାନ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଅବତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷପଥରେ ପ୍ରବେଶ କରାଯିବ।

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଏଜେନ୍‌ସି ଇସ୍ରୋ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅବତରଣ କରିବ ଏବଂ ରୋଭର ମୁତୟନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଏହାପରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ରୋଭର ଏହାର ଗତିଶୀଳତା ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ରାସାୟନିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର