ଶ୍ରୀହାରିକୋଟାରୁ ୨ଟା ୩୫ ମିନିଟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିମୁଖେ ଗଲା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ: ଇତିହାସ ରଚିଛି ଭାରତ। ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ୩୫ ମିନିଟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ ହୋଇଛି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ । ଏହାକୁ ଏଲଭିଏମ-୩ ରକେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇଛି । କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ନଜର  ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ଉପରେ ରହିଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ଇସ୍ରୋ) ଏହି ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ଶ୍ରୀହାରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ କରିଛି।

ଏକ ସଫଳ ମିସନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପାରାମିଟର ପୂରଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଇସ୍ରୋର ମିସନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୀକ୍ଷା କମିଟି ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ମଂଜୁରି ଦେଇଥିଲା। କମିଟିର ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଲଞ୍ଚ୍ ପ୍ରାଧିକରଣ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ମିସନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ୪୩.୫ ମିଟର ଲମ୍ବ ଏଲ୍‌ଭିଏମ୍‌-୩ ଲଞ୍ଚ ରକେଟ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନକୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଅର୍ଦ୍ଧବୃତ୍ତାକାର ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥକୁ ପଠାଇବା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ତା’ର ଗତିପଥରେ ଅଗ୍ରସର ହୋଇ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁ ନିକଟରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସ୍ଥାନରେ ଅବତରଣ କରିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଏଲ୍‌ଭିଏମ୍‌-୩ ହେଉଛି ଏକ ହେଭି-ଲିଫ୍ଟ ଲଞ୍ଚ ଭେହିକ୍‌ଲ ଯାହା ମହାକାଶକୁ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପେଲୋଡ୍‌ ପଠାଇବାର କ୍ଷମତା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏହା ଇସ୍ରୋ ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରକେଟ୍ ଏବଂ ଏହି ଶ୍ରେଣୀର ରକେଟ୍ ଭିତରେ ଏହା ଅଦ୍ବିତୀୟ। ରକେଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଭିତରେ ‘ବାହୁବଳୀ’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏଲ୍‌ଭିଏମ୍‌-୩ ହେଉଛି ଏକ ତିନି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରକେଟ୍ ଯାହା ଦୁଇଟି କଠିନ-ଇନ୍ଧନ ବୁଷ୍ଟର ଏବଂ ଏକ ତରଳ-ଇନ୍ଧନ କୋର୍ ଷ୍ଟେଜ୍ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ। କଠିନ-ଇନ୍ଧନ ବୁଷ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଥ୍ରଷ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ତରଳ-ଇନ୍ଧନ କୋର୍ ଷ୍ଟେଜ୍ ରକେଟକୁ କକ୍ଷପଥରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇବା ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଏହି ମିସନରେ ଏକ ୨ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରହିଛି, ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁ ନିକଟରେ ଅବତରଣ କରି ସେଠାରେ ଏକ ରୋଭରକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବ। ରୋଭର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିବ ଏବଂ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଇସ୍ରୋର ପୂର୍ବ ମିସନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ୨୦୨୦ରେ ସଫଳତାର ସହ ଏକ ଅର୍ବିଟରକୁ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା। ତେବେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅବତରଣ ସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଏହାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓ ରୋଭର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ସୋଭିଏତ୍ ଦେଶ, ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ସଫଳ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ର ସଫଳତା ପରେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ିହେବ ଭାରତ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର