ଅତିରିକ୍ତ ଧାନ ନେଇ ଇନ୍ଧନ ବାହାର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ଛତିଶଗଡ଼ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବଳକା ଧାନରୁ ଇଥାନଲ ଇନ୍ଧନ ବାହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ଛତିଶଗଡ଼ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଘେଲ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ କିଣାଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଧାନରୁ ଇଥାନଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଘେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖରିଫ ମାର୍କେଟିଂ ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ରେ ୮୦.୩୮ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଧାନ ଏବଂ ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୮୩.୯୪ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଧାନ କ୍ରୟ କରିଥିଲେ।

ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାଉଳକୁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବାଣ୍ଟିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଧାନ ବଳିଯାଇଥିଲା | ଶେଷରେ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ଅତିରିକ୍ତ ଧାନକୁ ମିଲିଙ୍ଗ କରି ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଯେହେତୁ ରାଜ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ନୀତି ୨୦୧୯-୨୪ ରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟରୁ ଇଥାନଲ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି, ତେଣୁ ପ୍ରାୟ ୬ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଧାନରୁ ଇଥାନଲ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମଗାଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗତ ମାସରେ ଧାନରୁ ଇଥାନଲ ତିଆରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଇଥାନଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ଚାଉଳ ଯୋଗାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ଭାରତର ଫୁଡ୍ କର୍ପୋରେସନକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଆଉ ଏଫସିଆଇ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କିଣାଯାଇଥିବା ଧାନକୁ ଇଥାନଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.