ପ୍ରତି ତିବ୍ବତ ପରିବାର ପିଛା ଜଣଙ୍କୁ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନରେ ଲଗାଇବ ଚୀନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିବ୍ଦତୀୟମାନଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ସୈନିକ ଭାବରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ପଣ କରିଛି । ଚୀନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିବ୍ଦତୀୟ ପରିବାରରୁ ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସୈନିକ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି। ଏହି ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଚୀନର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହି ତିବ୍ଦତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ ମୁତୟନ କରାଯିବ । ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏହି ତିବ୍ଦତୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପିପୁଲସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତତାର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ତିବ୍ବତୀୟ ଯୁବକମାନେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବୋଲି ଯେତେବେଳେ ଚୀନ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବ, ସେତେବେଳେ ହିଁ ଏହାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ସାମିଲ କରିବ | ଏଥିପାଇଁ ତିବ୍ବତୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି | ସେହିପରି ଯେକୌଣସି ତିବ୍ଦତୀୟ ଯୁବକ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ମାଣ୍ଡାରିନ୍ ଭାଷା ଶିଖିବା ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା।

ସୂଚନା ଥାଉ କି ଯେମିତି ବି ହେଉ ଚୀନ୍ LAC ଉପରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିବ୍ଦତୀୟ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେ ଏହି ତିବ୍ଦତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଲଦାଖ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସୀମା ନିକଟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର