ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଭୁଟାନ ସହ ନୂଆ ସୀମା ବିବାଦ ଲଗାଇଛି ଚୀନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଭୁଟାନ୍ ସହ ଚୀନ୍ ସାନି ବା ନୂଆ ସୀମା ବିବାଦ କଥା ଘୋ‌ଷଣା କରିଛି। ଭୁଟାନ୍‌ର ପୂର୍ବ ସେକ୍ଟର୍ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ନିକଟ। ଚୀନ୍ ଦାବି କରୁଛି ଯେ, ଭୁଟାନ୍‌ର ‘ପୂର୍ବ ସେକ୍ଟର୍’ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦକ୍ଷିଣ ତିବ୍ବତ ଅନ୍ତର୍ଗତ।

ଭାରତ ଓ ଭୁଟାନ ମଧ୍ୟରେ ବିଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ଓ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ କରିଛି ବୋଲି ‘ବ୍ରୁକ୍‌କିଙ୍ଗ୍‌ସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ଫେଲୋ କନ୍‌ଷ୍ଟାଟିନୋ ଜାଭିୟସର୍ କହିଛନ୍ତି।

Image Courtesy of LawGupshup

ଶନିବାର ଦିନ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଚୀନ୍-ଭୁଟାନ୍ ସୀମାରେଖା କୌଣସିମତେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାଛଡ଼ା, ଜାପାନୀ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଭାଗରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ବିବାଦ ଲାଗିରହିଛି। ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟକୁ ‘ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର’ (ସମ୍ଭବତଃ ଭାରତ) ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି। ଜାପାନୀୟ ଭୁଟାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ‘ସାକତେଙ୍ଗ୍ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ’ର ନିମନ୍ତେ ୱାର୍ଲଡ୍ ସରାଉଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଫେସିଲିଟି କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ଠାରୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପାଇଁ ଭୁଟାନର ଆବେଦନ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛି। ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ, ଏହା ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳ। ଭୁଟାନ୍ ପାଣ୍ଠି ଆଣିଲା। କିନ୍ତୁ, ଚୀନ୍‌ ଆପତ୍ତି ଭୁଟାନ୍ ପ୍ରତି ଭୟପ୍ରଦର୍ଶନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ଭାଷା ‘ମାଣ୍ଡାରିନ୍’ ପ୍ରଚଳିତ ଥିବାରୁ ଚୀନ୍ ସେ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଛି।

Image Courtesy of Hindustan Times

ଏହାର କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇ ଭୁଟାନ୍ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବା ଚୀନ୍ ଭାଷା ଦୂତାବାସକୁ ‘ଡିମାର୍କ’ ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ‘‘ସାକତେଙ୍ଗ୍ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ’ ହେଉଛି ଭୁଟାନର ଅଖଣ୍ଡ ଓ ସାର୍ବଭୌମ ଅଞ୍ଚଳ। ଏହା ଭୁଟାନ୍‌ର ତ୍ରାସିଗାଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.