ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ-ଚୀନ ସାଗରକୁ ନେଇ ଚୀନ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବାକଯୁଦ୍ଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚୀନ ଓ ଭାରତ ବିବାଦରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପରେ ଚୀନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ବେଜିଂ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାରତରେ ଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ବେରି ଓ’ ଫେରାଲ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ବେଆଇନ,ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ଚୀନ ଦୂତାବାସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।
ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ବେରି ଓ’ ଫେରାଲ ଶୁକ୍ରବାରଦିନ କହିଥିଲେ ଯେ ଏକତରଫାଭାବେ ସୀମାର ସ୍ଥିତାବସ୍ଥାକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୋଧ କରେ । ଏପରି ଉଦ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତେଜନା ବଢିବ । ଲଦାଖ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗରରେ ଚୀନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ସେ ଏକଥା କହିଥିଲେ । ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ଓ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ରାଜିନାମାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।
ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସୁନ େଓ୍ଵଡଙ୍ଗ ଟ୍ଵିଟ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଚୀନର ସୀମା ସଂପର୍କିତ ଦାବି ତଥ୍ୟ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେଶିତ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ ସମ୍ମତ ।

 

ଏହି ଟ୍ଵିଟର ଜବାବ ଦେଇ ବେରି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ସମ୍ପର୍କରେ ୨୦୧୬ର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟ୍ରିବୁନାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଗତ କିଛି ମାସ ହେଲା ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି । ଚୀନର ହ୍ୟାକରମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉପରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡ଼ିଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.