ବାଂଲାଦେଶକୁ ଭାଙ୍ଗି ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଦେଶ କରିବା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କଲେ

ଢାକା: ବାଂଲାଦେଶର ଚଟ୍ଟଗ୍ରାମ ଏବଂ ମିଆଁମାରର କିଛି ଅଂଶକୁ ବିଭାଜନ କରି ବଙ୍ଗୋପସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପୃଥକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଦେଶ ଗଠନ ପାଇଁ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ହସିନା ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ରକୁ ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ସ୍ଥିତି ସହିତ ତୁଳନା କରିଥିଲେ। ଏକଦା ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକ ଅଂଶ ଥିବା ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କ୍ୟାଥୋଲିକ ଦେଶ । ତେବେ ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କିଏ ଏଭଳି କରିବାକୁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚିଛି ତାହାର ନାମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା କହି ନାହାନ୍ତି। ଏହା ପଛରେ କୌଣସି ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଦେଶ ଅଛି କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ବାଂଲାଦେଶର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ପ୍ରତି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦକୁ ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ବିଶେଷ କରି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ସହର ଚଟ୍ଟଗ୍ରାମର ରଣନୀତିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି। ବାଂଲାଦେଶରେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ବାଧୀନତା ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ବାହ୍ୟ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଚଟ୍ଟଗ୍ରାମରେ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ମୁସଲମାନ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କର। ଏହାପରେ ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧମାନେ ସେଠାରେ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେଠାରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ୦.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ଇତିହାସ ହସିନାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ ଉପନିବେଶ, ଥିଲା। ଏହା ୧୯୭୫ରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲ। କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଦ୍ୱାରା ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ଦଖଲ ହୋଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଇସଲାମରୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମକୁ, ବିଶେଷକରି କ୍ୟାଥୋଲିକ ଧର୍ମକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ୧୯୯୦ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ, ଇଷ୍ଟ ଟିମୋରର ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଜନ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଗରୀବଙ୍କ ସହାୟତା ଏବଂ ସହାୟତା ନାମରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇଥିଲା। କେତେକ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆକୁ ଶକ୍ତି ଏକତ୍ର କରିବାରେ ରୋକିବାକୁ ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ଏକୀକରଣ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପ୍ରୟାସ ସତ୍ତ୍ବେ ଧାର୍ମିକ ରୂପାନ୍ତର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଥିଲା। ୧୯୯୯ ସୁଦ୍ଧା, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଦ୍ୱାରା ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ କମ୍ କରିବାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପରେ, ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ସ୍ୱାଧୀନତା ଆଡ଼କୁ ଗତି କଲା, ଯାହାକି ଏହା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ୨୦୦୨ ରେ ଟିମୋର ଲେଷ୍ଟ ଭାବରେ ହାସଲ କରିଥିଲା ​। ଆଜି ଏହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଏକ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଦୋ ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ସହିତ ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ ଏବଂ ଟେଟୁନ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁଳ ଭାବରେ କଥିତ, ଯାହା ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ବାଂଲାଦେଶର ଏକତା ପାଇଁ ବାହ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ତଥା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦକୁ ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରିଣାମକୁ ସୂଚାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଇଷ୍ଟ ଟିମୋର ଇତିହାସ ସହ ସମାନ୍ତରାଳ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କନ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର