ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ୧୧ଦିନ ପରେ ଅନ୍ୟକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ କରୋନା ରୋଗୀ : ଅଧ୍ୟୟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଉପରେ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତମାନେ ପ୍ରଥମ ୧୧ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରନ୍ତି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର କୋଭିଡ -୧୯ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ଗବେଷଣାଟି ସିଙ୍ଗାପୁରରେ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅଧ୍ୟୟନରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି |

କରୋନା ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଲକ୍ଷଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବାର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରୋଗୀ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି | ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ୭ରୁ ୧୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ରୋଗୀ ସଂକ୍ରାମକ ରହନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି ସେମାନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାନ୍ତି |

बदल सकती है अस्पतालों से डिस्चार्ज पॉलिसी
oneindia

ସିଙ୍ଗାପୁରର ଜାତୀୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ମେଡିସିନ୍ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ଥିବା ୭୩ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି | ୭୩ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ରହୁଛି ​​ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନମୁନା ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପଜିଟିଭ ଆସୁଛି, କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ଭୂତାଣୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରୁନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ନ ହେବା ଯାଏ ସେ ଅନ୍ୟକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସିଙ୍ଗାପୁରର ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଏହାକୁ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି | କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ୧୧ଦିନ ପରେ ଅନ୍ୟକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି |

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.