କବଚ ସିଷ୍ଟମ କାଞ୍ଚନଜଙ୍ଘା ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଥାନ୍ତା କି? ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କ’ଣ କହିଲେ, ଜାଣନ୍ତୁ…

କୋଲକାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ନ୍ୟୁ ଜଲପାଇଗୁଡିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ସୁରକ୍ଷା କଭର କେଉଁଠାରେ ଅଛି? କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ନିଜେ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କାଞ୍ଚନଜଙ୍ଘା ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ଏକ ମାଲଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ବଗି ଅନ୍ୟ ବଗି ଉପରେ ଚଢ଼ିଯାଇଥିଲା। , ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏକ ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କବଚ ସିଷ୍ଟମ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ।

ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି, ୮୦ ଦଶକରେ ଯେତେବେଳେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଟ୍ରେନର ଗତି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା ସେତେବେଳେ ରେଳବାଇ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଟ୍ରେନ୍ ସୁରକ୍ଷା (ଏଟିପି) ସିଷ୍ଟମକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଏକ ସୁରକ୍ଷା ଢାଲ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରେନର ଗତି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଟେଲିକମ୍ ନେଟୱାର୍କ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ରଖାଯାଇଛି, ସେହିଭଳି ରେଳ ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଏସବୁକୁ ସିଗନାଲ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଷ୍ଟେସନ ଉପରେ ଏକ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ରହିଥାଏ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିଏମ୍ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ବିଷୟରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କବଚ ଏକ ଉପକରଣ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ପ୍ରଣାଳୀ। ୮୦ ଦଶକରେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱରେ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ପ୍ରଚଳିତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଦେଶର ତତ୍କାଳୀନ ସରକାର କାହିଁକି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କାମ କଲେ ନାହିଁ ବୋଲି ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି?

ମୋଦୀ ସରକାର ଆସିବା ପରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୬ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଟିପି ସିଷ୍ଟମ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ସିଲ୍ ଫର୍ ସାର୍ଟିଫିକେସନ ମିଳିଥିଲା ​। ଏହାର ଅର୍ଥ ୧୦ ହଜାର ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ହୋଇପାରେ। ୩୦୦୩ କିଲୋମିଟରରେ ଏଟିପି ସିଷ୍ଟମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି, ୧୯୮ ଷ୍ଟେସନରେ ୨୭୫ ଟେଲିକମ୍ ଟାୱାର ଏବଂ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ପୁରୁଣା ସରକାରଙ୍କର ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଉଛି।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଟ୍ରେନର ଜୀବନ ୩୫ ବର୍ଷ ଅଟେ। ଟ୍ରାକ୍, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଏବଂ କବଚ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଏକାସାଙ୍ଗରେ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ୨୦୧୪ ପରେ, ରେଳବାଇର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ ବଦଳାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ ଏକ ମିସନ ପରି କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୭ ହଜାର କିଲୋମିଟର ରେଳ ଲାଇନ ବଦଳାଯାଉଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଟ୍ରାକ ଭଙ୍ଗା ଘଟଣା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର