ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ : ଏସି, କୁଲର ଏବଂ ଫ୍ୟାନ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବାସଗୃହ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏୟାର କଣ୍ଡିସିନର (ଏସି) ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସହ ଜଡିତ ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାର ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ହିଟିଂ ରେଫ୍ରିଜରେଟିଂ ଏବଂ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ (ଆଇଏସଏଚଆରଏଇ) ଦ୍ୱାରା
ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ଏସି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ୨୪-୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ମଧ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଆପେକ୍ଷିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ସ୍ତର ୪୦ରୁ ୭୦ପ୍ରତିଶତ ରହିବା ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏୟାର କଣ୍ଡିସିନର, କୁଲର୍ ଏବଂ ଫ୍ୟାନ୍ ନେଇ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଅନୁସରଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |
ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର:
* ୨୪°ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡରୁ ୩୦°ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ ମଧ୍ୟରେ କୋଠରୀ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୪୦% ରୁ ୭୦% ମଧ୍ୟରେ ଆପେକ୍ଷିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ। ଆର୍ଦ୍ର ଜଳବାୟୁରେ ତାପମାତ୍ରା ଆର୍ଦ୍ରତା ପାଇଁ ୨୪° ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଜଳବାୟୁରେ ୩୦° ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ କିମ୍ବା ପାଖାପାଖି ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ | ବାୟୁ ଚଳାଚଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଫ୍ୟାନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |
* ଶୁଖିଲା ଜଳବାୟୁରେ, ଆପେକ୍ଷିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ୪୦% ତଳକୁ ଖସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |
*ସ୍ୱଚ୍ଛ ବାୟୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ରୋଷେଇ ଘର, ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ଘରର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଥିବା ନିଷ୍କାସିତ ଫ୍ୟାନକୁ ଚାଲୁ ରଖିବା ଜରୁରୀ |

ବାଷ୍ପୀକରଣ କୁଲର୍:
* ବାଷ୍ପୀକରଣ କୁଲରଗୁଡିକରେ ଭଲ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବାହ୍ୟ ବାୟୁ ଟାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ |
* ବାଷ୍ପୀକରଣ କୁଲର ଟ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସଫା ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଜଳ ବାରମ୍ବାର ନିଷ୍କାସିତ କରି ରିଫିଲ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |
* ଆର୍ଦ୍ର ବାୟୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଝରକା ଖୋଲା ରଖିବା ଜରୁରୀ |

5 Things to Consider When Buying an Evaporative Cooler | Sylvane
Sylvane

ଫ୍ୟାନ:
* ଆଂଶିକ ଖୋଲା ରଖାଯାଇଥିବା ଝରକା ସହିତ ଫ୍ୟାନ ଚଲାଇବା ଉଚିତ୍ |
* ଯଦି ଏକ ନିଷ୍କାସିତ ଫ୍ୟାନ୍ ପାଖରେ ରହିଛି ତେବେ ଉନ୍ନତ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଚାଲୁ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଚାଇନାର ୧୦୦ଟି ସହରରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଅଧ୍ୟୟନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ, ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଆର୍ଦ୍ରତା ଫ୍ଲୁର ସଂକ୍ରମଣକୁ ଯଥେଷ୍ଟ କମ କରିଥାଏ। ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଭିତରର ପରିବେଶକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ବାହ୍ୟ ବାୟୁ ସହିତ ଭେଣ୍ଟିଲେଟ୍ କରିବା | ମେକାନିକାଲ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଏୟାର କଣ୍ଡିସିନର ସିଷ୍ଟମ କେବଳ ଝରକା ଖୋଲିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିପାରିବ, କାରଣ କାରଣ ସେମାନେ ଫିଲ୍ଟରେସନ୍ ସହିତ ବାହ୍ୟ ବାୟୁର ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି କରନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.