ତ୍ରିପୁରାରେ ବିଜେପିର ବିଜୟ ରଥ ରୋକିବାକୁ ଏକାଠି ହେବେ କି ଦୁଇ ପାରମ୍ପରିକ ବିରୋଧୀ!

ଅଗରତାଲା: ଚଳିତବର୍ଷ ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ସହିତ ତ୍ରିପୁରାରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ତ୍ରିପୁରା ଲଢେଇ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦଳଙ୍କର ନଜର ରହିଛି | ଏଠାରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅର୍ଥାତ୍ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ଏହାର ଗଡ଼କୁ ପୁଣି ହାତେଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତ୍ରିପୁରାର ରାଜନୀତିରେ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ପରିଚୟ ପୁନଃପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି। ତ୍ରିପୁରା ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨, ୨୦୨୩ରେ ଶେଷ ହେବ। ଏଠାରେ ସମୁଦାୟ ୬୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଅଛି | ଫେବୃଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ସହିତ ତ୍ରିପୁରାରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ତ୍ରିପୁରା ରାଜନୀତିରେ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସର୍ବଦା ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦୀ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ପୂର୍ବରୁ ତ୍ରିପୁରାରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥର ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଦଳି ଯାଇଛି। ବିଜେପିର ବିଜୟ ରଥକୁ ରୋକିବା ଉଭୟ ଦଳ ଆଗରେ ଆହ୍ୱାନ ରହିଛି |ବଡ଼କଥା ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢୁଛି । ଯେତେବେଳେ ରାଜନୀତିରେ ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ବ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆସେ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନେ ହାତ ମିଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତ୍ରିପୁରାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ଭାଙ୍ଗି ବିଜେପି ବିରୋଧୀ ବାହିନୀକୁ ଏକାଠି କରିବାକୁ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ଏବେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି । ସିପିଆଇଏମର ରାଜ୍ୟ ସଚିବ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପିକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ତଥା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଶକ୍ତି ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ର ମିଳିତ ପଦକ୍ଷେପ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେବେ ସେ କୌଣସି ଦଳର ନାମ ନେଇନାହାଁନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର