ନକଲି ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଚେତାବନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନକଲି ଫେସବୁକ ପ୍ରୋଫାଇଲକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ବା ସିଆରପିଏଫ ଏହାର ଯବାନମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ସିଆରପିଏଫ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ଫେସବୁକ୍ କ୍ଲୋନିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ଲିକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ସିଆରପିଏଫ ଏହାର ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଫେସବୁକ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଏହି ନକଲି ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲଗୁଡିକୁ କିପରି ଏଡାଇ ହେବ ସେନେଇ ତାଲିମ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି।

ଯବାନମାନଙ୍କୁ ନକଲି ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସିଆରପିଏଫ ଏହି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସିଆରପିଏଫ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ନକଲି ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କୁ ଟ୍ରାପ୍ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ବାହାର କରିବାର ଅନେକ ମାମଲା ରହିଛି | ଏହିପରି ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ହାତରୁ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସିଆରପିଏଫ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି |

ସିଆରପିଏଫ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ଲୋକ ନକଲି ଫେସବୁକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ତିଆରି କରି ଯବାନମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ନକଲି ଫେସବୁକ ପ୍ରୋଫାଇଲଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ସହ ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.