ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ଯୋଗୁ ହାହାକାର: ନୋଏଡା ପରେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଏନସିଆରରେ ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ଜାରି ରହିଛି। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ଯୋଗୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ନିକଟସ୍ଥ ନୋଏଡାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ୧୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମୃତକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ନୋଏଡା ପରେ ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୨ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ରାତି ଥିଲା ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୩୫.୨ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଟି ମୃତଦେହ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁ ଏହି ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ କୌଣସି ଆଘାତ ଚିହ୍ନ ମିଳି ନ ଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ଗୁଡିକକୁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପାଇଁ ପଠାଇଛି। ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲେ ଜଣାପଡ଼ିବ।

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ମଙ୍ଗଳବାର ସେକ୍ଟର-୧୨୫ରେ ଅବସ୍ଥିତ ଘରୋଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଞ୍ଚ ନମ୍ବର ଗେଟ୍ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ସେକ୍ଟର ୧ ଠାରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା। ନିକଟସ୍ଥ ଲୋକମାନେ ଆଶଙ୍କା କରୁଥିଲେ ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ପାଣିପାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଯେ ସହରର ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ତପ୍ତ ରାତି ଜୁନ୍ ୨୦୧୨ରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୩୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଚଳିତ ଋତୁରେ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ରାତି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୩.୮ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ୩୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ପାଞ୍ଚଟି ଜିଲ୍ଲାର ତଥ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ପାଖରେ ନାହିଁ। ଅଧିକାଂଶ ଡେପୁଟି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତକମାନେ ଫୁଟପାଥରେ ଏବଂ ରାତି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ରହୁଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଉତ୍ତାପ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ବୋଲି ପୋଲିସ ଅନୁମାନ କରୁଛି। ତେବେ ପୋଷ୍ଟ ମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଚିତ୍ର ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅଚେତ, ବାନ୍ତି ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବାରେ ପୀଡିତ ହୋଇ୧ ୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ଦିଲ୍ଲୀର ୩୮ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର