ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଥିବାରୁ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ଅଧିକ ଭଡା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଡିଜେଲ ଲୋକୋମୋଟିଭ ଇଞ୍ଜିନରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନରେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଭଡା ଆଦାୟ କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରୁ ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂଠାରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ | ଅର୍ଥାତ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ରୁ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଟ୍ରେନରେ ଟିକେଟ ବୁକ କରୁଛନ୍ତି ଓ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ ଲାଗିଥାଏ, ତେବେ ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦ୍ୱାରା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ |

ବାସ୍ତବରେ, ରେଳବାଇ ବୋର୍ଡ ଡିଜେଲ ଲୋକୋମୋଟିଭରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ ସର୍ଚାର୍ଜ (HCS) କିମ୍ବା ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛି | ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ୧୦ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୫୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ଆଦାୟ କରାଯିବ | ଇନ୍ଧନ ଆମଦାନିର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଭଡା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି |

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏସି ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୫୦ ଟଙ୍କା, ସ୍ଲିପର ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୨୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସାଧାରଣ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ୧୦ ଟଙ୍କା ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ନିଆଯିବ | ରେଳବାଇ ବୋର୍ଡ ଏବେ ସମସ୍ତ ଜୋନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଯେଉଁସବୁ ଟ୍ରେନ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୂରତ୍ୱର ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଦୂରତା ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ ଦ୍ୱାରା ଚାଲୁଛି ତାହାର ବିବରଣୀ ଦିଅ | ତେବେ, ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ପୂର୍ବରୁ ବୁକ୍ ହୋଇଥିବା ଟିକେଟ୍ ଉପରେ ସରଚାର୍ଜ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର