ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ : ଏଣିକି କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରେସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଏଣିକି ଯେ କେହି ବି ସିଧାସଳଖ  କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା କରି ପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କୌଣସି ପ୍ରେସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଏହି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏଣିକି କେବଳ ଆଧାରକାର୍ଡ ନେଇ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଆଧାରକାର୍ଡ ଥି‌ଲେ ସ୍ବଇଚ୍ଛାରେ ଆରଟି- ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରି ହେବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରେସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା। କୋଭିଡ -୧୯ ପଜିଟିଭ କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ସାଥୀରେ ସେମାନଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ବାସସ୍ଥାନର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଦେଖାନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

https://www.indiatoday.in/

ତେବେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ଆକସ୍ମିକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାକୁ ନେଇ କୋର୍ଟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଆଜିର ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ କିମ୍ବା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ହିମା କୋହଲି ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍  ସୁବ୍ରମନିୟମ୍ ପ୍ରସାଦଙ୍କ  ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀର ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଭାବେ ଆଧାର କାର୍ଡ ବହନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି।

ଆଇସିଏମଆର ଫର୍ମରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ରୋଗୀଙ୍କ ବର୍ଗ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରେ | ଦିଲ୍ଲୀରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହାଇକୋର୍ଟ ବେସରକାରୀ ଲାବୋରେଟୋରୀଗୁଡ଼ିକୁ ଦିନକୁ ୨୦୦୦ କୋଭିଡ -୧୯ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର
AdBlock Detected

Looks like you are using an ad-blocking browser extension. We request you to whitelist our website on the ad-blocking extension and refresh your browser to view the content.