ଏବେ ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତାଙ୍କୁ ମିଳିବ ସମ୍ମାନ, ୩ଟି ବଡ଼ ଅଧିକାର ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ଏକ ନୂତନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ନାମ ହେଉଛି ‘ଟ୍ରାନ୍ସପାରେଣ୍ଟ ଟାକ୍ସେସନ: ଅନରିଂ ଦ ଅନେଷ୍ଟ’ | ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେଉଛି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆରମ୍ଭ, ଯେଉଁଥିରେ ଫେସଲେସ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ, ଫେସଲେସ୍ ଅପିଲ୍ ଏବଂ ଟାକ୍ସପେୟର ଚାର୍ଟର୍ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍କାର ରହିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଜିଠାରୁ ଫେସଲେସ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଟାକ୍ସପେୟର ଚାର୍ଟର୍ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବାବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରୁ ଫେସଲେସ୍ ଅପିଲ୍ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଫେସଲେସ୍ ଟିମ୍ ଆଇଟି ରିଟର୍ନ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ କରିବେ। ଦେଶର ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତା ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ବାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସଚ୍ଚୋଟଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବ, ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତା ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ | ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ସରକାରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ କରିବା ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଜି ଏକ ନୂତନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

Never had desire to enter politics: PM Modi - The Hindu
The Hindu

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ଠିକ ନୁହେଁ ଏବଂ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ସହଜ ରାସ୍ତା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସମସ୍ତେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ଆଗରେ ରଖି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ | ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା, ସଚ୍ଚୋଟତା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ, ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର, ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ସମ୍ମାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ପୂର୍ବରୁ ସଂସ୍କାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଚାପରେ କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରୁନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ତାହା ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.