ବାପ-ଝିଅ ଏକସଂଗେ ପାସ୍‌ କଲେ ନିଟ୍‌-ୟୁଜି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମେଡିକାଲ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ (ନିଟ୍-ୟୁଜି) ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା ସହ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା (ନିଟ୍‌)ରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ସହଜ କାମ ନୁହେଁ। ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ବାପା-ଝିଅ। ୫୦ ବର୍ଷୀୟ ବିକାଶ ମଙ୍ଗୋତ୍ରା ଏବଂ ତାଙ୍କ ୧୮ ବର୍ଷୀୟା ଝିଅ ମୀମାଂସା ଦୁହେଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ନିଟ୍-ୟୁଜି ୨୦୨୪ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର କର୍ପୋରେଟ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ଜମ୍ମୁର ମୂଳ ନିବାସୀ ବିକାଶ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ପାଠପଢ଼ାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କୁ ଭଲଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଓ ନିଜର ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଥିଲେ।

ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବା ପାଇଁ ବିକାଶ ପ୍ରଥମେ ୨୦୨୨ରେ ନିଟ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ୯୦ ଦଶକ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ରାଜ୍ୟ ପିଏମ୍‌ଟି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ମାର୍କ ରଖିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦ କାରଣରୁ ସେ ଡାକ୍ତରୀ ନ ପଢ଼ି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପଢ଼ିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଗେଟ୍, ଜେକେସିଇଟି ଏବଂ ୟୁପିଏସ୍‌ସି ସିଏସ୍ଇ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

୨୦୨୪ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ନିଟ୍ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ବିକାଶ କାମରୁ ଛୁଟି ନେଇ ଦିନକୁ ୧୫-୧୬ ଘଣ୍ଟା ପାଠ ପଢ଼ିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା। ମୀମାଂସା ତାଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରୁ ବହୁତ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଥର ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ରୢାଙ୍କ ରଖି ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିକାଶ ମଙ୍ଗୋତ୍ରାଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ପିଲାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ପିତାମାତା କେତେ ଦୂର ଯାଇପାରନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ଠା ଓ ସମର୍ପଣ ଭାବକୁ ସୂଚାଇଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର