ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନୀ ତଥା ବିଦେଶୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ କ’ଣ ମତପୋଷଣ କଲେ ଜାଣନ୍ତୁ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ୨୦୨୪ କିଏ ଜିତୁଛି? ଭାରତରେ କେଉଁ ଦଳ ସରକାର ଗଠନ କରୁଛନ୍ତି? ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପୁଣି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଆକଳନରୁ ବାହାରିଛି। ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଏନଡିଏ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଲାଇନ୍ସର ଆକଳନରେ ଏପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି ଯେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦେଶରେ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ପୁରା ବିଶ୍ୱ ନଜର ରଖିଛି। ଭାରତର ଏକଜିଟ୍ ପୋଲରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଏବଂ ବିବିସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ନାହିଁ। ଭାରତର ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ୨୦୨୪ ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିଶ୍ବାସ କରୁନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍ ଭାରତର ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଉପରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ଭାରତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିଜୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆକଳନ ସଠିକ୍ ହୋଇ ନ ପାରେ। ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଆକଳନ ଭୁଲ ଅଟେ । ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଫଳାଫଳ ପ୍ରାୟତଃ ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ।

ପାକିସ୍ତାନର ଜିଓ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଭୋଟ୍ ଶେଷ ହେବା ପରେ ହିଁ ବିଜେପି ଏବଂ ମୋଦୀ ବିଜୟ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ କି ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସି ନ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ଟୁଇଟରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିଜେପି-ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଆକଳନ ସଠିକ୍ ମନେ ହେଉନାହିଁ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତରେ ବେକାରୀ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ର ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି। ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛି ବିଜେପି ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ। ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏକ ଦଳ ଗଠନ କରି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିଛନ୍ତି, ତଥାପି ବିଜେପି ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ଜିତିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି।

ବିବିସି ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛି ଯେ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଭଳି ସର୍ଭେ ସବୁବେଳେ ସଠିକ୍ ନୁହେଁ। କେବଳ ଭୋଟ୍ ଗଣନାରେ ଆମେ ଜାଣିବା ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବ କି ନାହିଁ।

ରଏଟର୍ସ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛି ଯେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍ ଜିତିଥିଲା। ପୁଣିଥରେ ବିଜେପି ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍ ଜିତୁଛି। ୨୦୧୯ ରେ, ୫ ଟି ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଟିରେ ବିଜେପି ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିଥିଲା। ଏଥର ୬ ଟି ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ବିଜେପିକୁ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଦର୍ଶାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର