ଗୃହ ସହାୟକଙ୍କୁ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଧନୀ ପରିବାରରୁ ୪ ଜଣ ୪ରୁ ୪.୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋଗିବେ କାରାଦଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିଜ ଗୃହ ସହାୟିକାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ଅଡୁଆରେ ଏକ ବଡ଼ଲୋକ ପରିବାର। କୋଟିପତି ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାରର ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଜେନେଭା ହ୍ରଦ ନିକଟସ୍ଥ ନିଜ ଭିଲ୍ଲାରେ ଗୃହ ସହାୟିକାଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରିଥିବାରୁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଚାରିରୁ ୪.୫ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥିବା ମାନବ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗକୁ କୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ପ୍ରକାଶ ହିନ୍ଦୁଜା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କମଲଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୪.୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ପୁଅ ଅଜୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନମ୍ରତାଙ୍କୁ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି।  ଏହି ଚାରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏବେ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଆବେଦନ କରିବେ।

ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମିଶି ମେସାନଙ୍କ ଘରର ଗୃହ ସହାୟକମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ବି ଯୋଗାଉ ନଥିଲେ। ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ମଜୁରୀ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଗୃହ ସହାୟକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ମଜୁରୀଠାରୁ ଦଶ ଭାଗରୁ ଭାବେ।

ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଆହୁରି ବିବ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ଏହି ଧନୀ ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ଜବତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଅପେକ୍ଷା ସେମାନେ ନିଜ କୁକୁର ଉପରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି। ଅନେକ ଥର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦିନକୁ ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ଛୁଟି ବି ମିଳୁନଥିଲା।

 

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର