ପରମାଣୁ ବଟନ୍ ଠାରୁ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଉଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୋଦୀ ପରିଚାଳନା କରିବେ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ୩.୦ଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ତୃତୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ ମୋଦୀ ୨.୦ ପରି ପ୍ରାୟ ସମାନ ରହିଛି। ବିଜେପି ସମସ୍ତ ବଡ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କେଉଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଛନ୍ତି?

ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗ କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ, ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ପେନସନ୍ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଏବଂ ମହାକାଶ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଇଛି। ଏହି ଉଭୟ ବିଭାଗ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ତଦାରଖ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ।

 

ମୋଦୀ ୩.୦ ରେ, ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ସିସିଏସ ଅର୍ଥାତ୍ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ଉପରେ ଅଛି। ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ମଧ୍ୟ ପିଏମ ମୋଦୀ ସିସିଏସ୍ (କ୍ୟାବିନେଟ୍ କମିଟି ଅଫ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି) ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରହିବେ। ଏଥି ସହିତ, ବିଜେପି ସିସିଏସର ଚାରୋଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ବୈଦେଶିକ, ଅର୍ଥ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରହିଛି।

ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟର ବଣ୍ଟନ ଦେଖିବା ପରେ ବହୁ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ବିଜେପିର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ନେତା ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ୩.୦ରେ ଏନଡିଏ ଦଳର ସହଯୋଗୀମାନେ ସମାନ ଭାଗିଦାରୀ ପାଇନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବିଜେପି କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦେଇନାହିଁ। ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ପଦ ମଧ୍ୟ ରଖିବାର ଆଶା ରହିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର