ନିଜକୁ ‘ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ’ର ବାପା କହିଲେ ଗଡ଼କରୀ, କାହିଁକି ଜାଣନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ବୁଧବାର ଦିନ ନିଜକୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଭାରତର ‘ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସର ପିତା’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ପଛରେ ସେ ଏକ ୩୨ ବର୍ଷ ତଳର କଥା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ | ଗଡକରୀ କିଛି ସାଂସଦଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦେଶରେ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଉପରେ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସର ପିତା | କାରଣ ସେ ହିଁ ୩୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଗଡ଼କରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୌଭାଗ୍ୟ ହେଉ କି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ମୁଁ ହିଁ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସର ବାପା କାରଣ ମୁଁ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟୋଲ ସିଷ୍ଟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଥାନେରେ ପ୍ରଥମ ବିଓଟି (ବିଲ୍ଡ-ଅପରେଟ-ଟ୍ରାନ୍ସଫର) ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି। ଗଡକରୀ ୧୯୯୫ ରୁ ୧୯୯୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରରେ ଲୋକନିର୍ମାଣ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇ-ପୁଣେ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବି ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିଲା |

ବୁଧବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ୨୬ଟି ଗ୍ରୀନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ସଡକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ଆମେରିକା ସହିତ ସମାନ ହେବ । ଏହା ସହିତ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଟୋଲ ଚାର୍ଜ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୋଲ ନ ଦେଲେ ଦଣ୍ଡର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ଟୋଲ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବିଲ୍ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଟୋଲ୍ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ କାରରେ ‘ଜିପିଏସ୍’ ସିଷ୍ଟମ୍ ସ୍ଥାପନ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିକଳ୍ପ ଆଧୁନିକ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦିନ ହେବ ନୂଆ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। ଆଗାମୀ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବିକଳ୍ପ ନିଆଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ ସେତେବେଳେ ଟୋଲ ବୁଥରେ ଭିଡ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଯାତାୟାତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର