ଅଫିସରେ ୧୫ ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ କଟାଯିବ ଅଧା ଦିନର ଦରମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆଉ ବିଳମ୍ବମୁ ସହ୍ୟ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଯେଉଁମାନେ ବିଳମ୍ବରେ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଡ଼ା ଆଇନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ୧୫ ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଦରମା କାଟିବାକୁ କଠୋର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଯଦି ୧୫ ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ତାଲିମ ବିଭାଗ (ଡିଓପିଟି) କଡା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୫ମିନିଟ୍ ବିଳମ୍ବରେ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍ ସମୟ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ବିଳମ୍ବ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ଅଧା ଦିନର ଦରମା କଟାଯିବ। ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ।

କରୋନା ସମୟରୁ ଅନେକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ସର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପସ୍ଥାନ ରେକର୍ଡିଂ ପାଇଁ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଡିଓପିଟି ଏହାର କ୍ରମରେ କହିଛି ଯେ ଯଦି କର୍ମଚାରୀମାନେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିଳମ୍ବକୁ ଅଧା ଦିନର କାଜୁଆଲ୍ ଛୁଟି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ।

ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନରେ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିସହ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କାଜୁଆଲ୍ ଛୁଟି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଭାଗରେ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଡିଓପିଟି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ନିୟମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଳମ୍ବ ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ବିଶେଷକରି ଜୁନିଅରସ୍ତରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ବିଳମ୍ବରେ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚି ଶୀଘ୍ର ଚାଲିଯାଆନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏହି ଅବହେଳାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମୟ ନାହିଁ। ୨୦୧୪ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମୟ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ବିଜେପି ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧ ପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର