ଭାବନା ବିନିମୟ ବିନା ବିବାହ କେବଳ ଏକ ଆଇନଗତ ବନ୍ଧନ: ହାଇକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାବନା ବିନିମୟ ବିନା ବିବାହ କେବଳ ଏକ ଆଇନଗତ ବନ୍ଧନ ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଆଇନଗତ ବନ୍ଧନରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାର ସୁଯୋଗ ଛଡ଼ାଇବା ଭଳି ହେବ | ଏଭଳି ବୈବାହିକ ବନ୍ଧନକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟଧିକ ମାନସିକ କ୍ରୁରତା ଭଳି ହୋଇଥାଏ | ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେବାବେଳେ କୋର୍ଟ ଏହି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ବିପିନ ସାଙ୍ଗି ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଜସମିତ ସିଂଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଛାଡପତ୍ର ନଦେବାକୁ ପରିବାର କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆବେଦନରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଲେ ଏକ ନୂତନ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦୁଇ ଆତ୍ମାଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବା, ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନ ନାମକ ଏକ ଦୁଃସାହସିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଅନୁଭବ, ହସ, ଦୁଃଖ, ସଫଳତା ଏବଂ ସଂଘର୍ଷ ବାଣ୍ଟନ୍ତି |

ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭାବପ୍ରବଣ, ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଉପସ୍ଥିତି ସହିତ ବାସ କରନ୍ତି | ଜୀବନର ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ସେମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ, ସାମାଜିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବନ୍ଧନ ଗଠନ କରନ୍ତି, ଚିରସ୍ଥାୟୀ ସ୍ମୃତିକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି, ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରନ୍ତି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ସମାଜରେ ପରସ୍ପର ସହିତ ରୁହନ୍ତି | ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲାରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ବିବାହ ପରେ କିଛି ସମୟ ବ୍ୟତୀତ ଏକାଠି ରହି ନାହାଁନ୍ତି। ସ୍ୱାମୀ, ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ମହିଳା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, କେବଳ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ସାଥୀ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି, ପତ୍ନୀ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ୱାମୀ କାନାଡାରୁ ଛୁଟିରେ ଆସିଥିବାବେଳେ ୧୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦୁହେଁ କିଛି ଦିନ ଏକାଠି ରହିଲେ | କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆଚରଣ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସଂସାର କରିବା ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକତା ନଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପତ୍ନୀଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର ତଥା ନିନ୍ଦନୀୟ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରମାଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, “ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆଚରଣ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନାର କାରଣ ହୋଇଛି | ତେଣୁ ଏହିପରି, ବିବାହକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି |

କ’ଣ ଥିଲା ମାମଲା?
ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ମେ ୬, ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାଗପତରେ ହୋଇଥିଲା | ସେହିସମୟରେ ଯୁବତୀ ଜଣକ ବି.ଟେକ ପଢୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କାନାଡାରେ ରହୁଥିଲେ | ବିବାହ ପରେ ସ୍ୱାମୀ କାନାଡା ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ | କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ବୁଲିବା ପରେ ସେ କାନାଡାକୁ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଯୌନ ଶୋଷଣ କରୁଥିଲେ | ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ପତ୍ନୀ ଜଣକ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ବି ପରିବାର କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ, ଶେଷରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ଛାଡପତ୍ରକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର