ସୁନା ଋଣ ନେଇଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର:  ଲୋନ୍ ରିଭ୍ୟୁ କରିହେବ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁନା ଋଣ ନେଇଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଆସିଛି। ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସୁନା ଋଣ ରିଭ୍ୟୁ ବା ନବୀକରଣ ନ କରିବାକୁ ସୁନା ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଶାଖାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୁନା ଋଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଋଣ ପରିମାଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଏବଂ ଋଣ ବନ୍ଦ ନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନବୀକରଣ ନ କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଶାଖାଗୁଡ଼ିକୁ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ସୁନା ଋଣ ନେଇଥାଏ ଏବଂ କୌଣସି କାରଣରୁ ସେ ଋଣର ଇଏମ୍ଆଇ ପୈଠ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କିଛି ସମୟ ପରେ ଋଣ ପରିମାଣ ବଢ଼ିଥାଏ, ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏଥି ସହିତ ସମୟ ସହିତ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢ଼େ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକ ସୁନା ଋଣ ନେଇଥିବା ଶାଖାକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଋଣ ରିଭ୍ୟୁ ବା ନବୀକରଣ କରିଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକ ଜରିମାନା ଏବଂ ଅନାଦେୟ ଇଏମ୍ଆଇରୁ ଆରାମ ପାଇଥାନ୍ତି । ତେବେ, ଋଣ ନବୀକରଣ ଉପରେ, ଅଧିକ ଇଏମ୍‌ଆଇ ରାଶି ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଗ୍ରାହକ ସୁନା ମୂଲ୍ୟର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ଋଣ ପାଇଥାନ୍ତି ।

ଦି ହିନ୍ଦୁରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଶାଖାଗୁଡ଼ିକୁ କହିଛନ୍ତି ଇଏମ୍‌ଆଇ ପୈଠ କରି ନ ଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କର ଋଣ ରିଭ୍ୟୁ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଶାଖା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଋଣ ରାଶି ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବେ। ତେବେ, ଥରେ ଋଣ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ଗ୍ରାହକ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଋଣ ନେଇପାରିବେ ।
ସୁନା ଋଣ ଚାହୁଁଥିବା ଗ୍ରାହକ କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଶସ୍ତା ସୁଧ ହାରରେ ସୁନା ଋଣ ନେଇପାରିବେ।

ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ: ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ଋଣ ଉପରେ ୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ନେଉଛି।
ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ: ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସୁନା ଋଣ ଉପରେ ୮.୬୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।
ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ: ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ଋଣ ଉପରେ ୮.୭ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ଆଦାୟ କରୁଛି।
ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ: ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସୁନା ଋଣ ଉପରେ ୮.୮ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ଆଦାୟ କରୁଛି।
କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ: ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ଋଣ ଉପରେ ୯.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ଆଦାୟ କରୁଛି।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର