ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମରେ ବିଜେପି ୨୦ରୁ ୩୦ ଆସନରେ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିପାରେ: ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଜାତୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମେଣ୍ଟ (ଏନ୍‌ଡିଏ)କୁ ବଡ଼ ଫାଇଦା ହେବ। ତେବେ ବିଜେପି କେବେ ବି ୪୦୦ ଆସନ ଜିତିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆର୍‌ଟିଭି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ କିଶୋର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେପିକୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ହଟାଇବାକୁ ହେଲେ ଦଳକୁ ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମ ଭାରତରେ ୧୦୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣରେ ଏହାର ଆସନ ସଂଖ୍ୟାରେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଯାହା ବାସ୍ତବରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ମୋଟ ୫୪୩ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ୩୭୦ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଏନ୍‌ଡିଏ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜନୀତିକ ରଣନୀତିକାର ଏହି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

କିଶୋର ଆର୍‌ଟିଭି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସବୁ ଆକଳନ ମାତ୍ର ଏବଂ କିଏ କେତେ ଆସନ ଜିତିବ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏନ୍‌ଡିଏ ଓ ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ। ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣରେ ବିହାର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆସାମ, ଓଡ଼ିଶା, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କେରଳରେ ଅତି କମ୍‌ରେ ୨୪୦ ଲୋକସଭା ଆସନ ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ପାଖରେ ୫୦ରୁ କମ୍ ଆସନ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ବିଜେପିକୁ ୩୦୦ଟି ଆସନ ମିଳୁଛି କାରଣ ବାକି ୩୦୦ଟି ଆସନ ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ସେଥିରୁ ୨୬୦ରୁ ୨୭୦ଟି ଆସନରେ ଏହା ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମରେ ବିଜେପି ୮୦ରୁ ୧୦୦ ଆସନ ନ ହରାଇଲେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ହାରିପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହି ୧୦୦ ଆସନ କିପରି ହରାଇବେ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରଦେଇ କିଶୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସ୍‌ପି), ବିହାରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆର୍‌ଜେଡି) ଏବଂ ଏନ୍‌ସିପି-ଶିବସେନା-କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ (ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ) ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ନ ପାଇଲେ ବିଜେପି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହରାଇବ ନାହିଁ।

ବିଜେପି ପାଇଁ ୧୦୦ ଆସନ ହରାଇବା ସମ୍ଭବ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କିଶୋର କହିଛନ୍ତି, ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମରେ ବିଜେପି ୧୦୦ଟି ଆସନ ହରାଇବ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ପୂର୍ବରେ ୨୫୦ଟି ଆସନରେ ବିଜେପିର ଭୋଟ୍ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ସେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି। ଉତ୍ତର ଓ ପଶ୍ଚିମରେ କୌଣସି ବଡ଼ କ୍ଷତି ହେବନାହିଁ। ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଜେପିର ପରାଜୟକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଯାହା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଯଦି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ତେବେ ବିଜେପିକୁ କେବଳ ୨୦-୩୦ ଆସନରେ ଝଟକା ଲାଗିପାରେ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ପୂର୍ବରୁ ଏତିକି ସଂଖ୍ୟକ ଆସନରୁ ଅଧିକ ଆସନ ପାଇବେ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର