ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟଯୁଦ୍ଧ: ଲକ୍ଷାଧିକ ଚାକିରି ହରାଇଲେ, ଏକ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ବେଜିଂ: ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ‘ବାଣିଜ୍ୟଯୁଦ୍ଧ’ ଉଭୟ ଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକେ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏକ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏହା ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ସେମାନଙ୍କ ଭିସା ପାଇବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି ।

୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗାଲୱାନରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଂଘର୍ଷ ଯୋଗୁଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୂରତା ରହିଆସିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । ବାଣିଜ୍ୟଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁ ଭାରତର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନକାରୀମାନେ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦନରେ ୧୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୧.୨୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି) କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଚାକିରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକେ ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ହରାଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଏସବୁ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତା, ତେବେ ଏହି ୪ ବର୍ଷରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଚାକିରି ପାଇଥାନ୍ତେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ ଶିଳ୍ପ କହିଛି ଯେ ଏହା ଦ୍ବାରା ୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୧୬,୭୧୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ଭାଲ୍ୟ ଆଡିସନ ହରାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଭାରତ ୧୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ରପ୍ତାନି ସୁଯୋଗ ହରାଇଛି। ଯାହାର ମୁଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୮୩,୫୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଗଲୱାନ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଚାଇନାର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।

ଇକୋନୋମି ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଭିସା ପାଇବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଶିଳ୍ପ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ୪,୦୦୦ ରୁ ୫,୦୦୦ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭିସା ଆବେଦନ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି। ଏହି ଆବେଦନଗୁଡିକ ସରକାରୀ ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି | ଏହି ଅନୁମୋଦନ ନ ପାଇ ଭାରତୀୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ ଶିଳ୍ପ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ।

ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ଭିସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ କାମ କରୁଛି ଯାହା ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭିସା ଆବେଦନ ପୂରଣ କରିବ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସେଲୁଲାର୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇସିଏଏ) ଏବଂ ନିର୍ମାତା ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଏମଏଆଇଟି) ଲବି ଗୋଷ୍ଠୀ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭିସା ଆବେଦନକୁ ଶୀଘ୍ର ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ନେଉଛି।

ଗଲୱାନ ଘାଟି ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଚୀନ୍ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଷୟ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସରକାର ଅନେକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଭିଯୋଗର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭିସା ବିଳମ୍ବ ହେବାରେ ଲାଗିଲା। ଏହା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର