ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ-ଚୀନ୍ କାହା ପାଖରେ ଅଧିକ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର: ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା

ଷ୍ଟକହୋମ୍: ଇସ୍ରାଏଲ୍-ହାମାସ୍, ରୁଷିଆ-ୟୁକ୍ରେନ୍, ଚୀନ୍-ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। କାରଣ ଗତ ୨ ରୁ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କଶ୍ମୀରରେ କ୍ରମାଗତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ବୈଷ୍ଣୋ ଦେବୀ ଯାଉଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ୯ ଜଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଗଲୱାନ ଘାଟି ଘଟଣା ପରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି।

ରୁଷିଆ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ଶତ୍ରୁ, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ବର ବଡ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି। ସ୍ୱିଡେନର ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟକହୋମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏସଆଇପିଆରଆଇ) ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତରେ କେତେ ପରମାଣୁ ବୋମା ଅଛି ତାହା କୁହାଯାଇଛି? ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ କେତେ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଅଛି ତାହାର ରିପୋର୍ଟର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଏସଆଇପିଆରଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତରେ ଅଧିକ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ୨୦୨୩ ଜାନୁୟାରୀରେ ୪୧୦ ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ୫୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଏବଂ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରର ରୁଷିଆ ଏବଂ ଆମେରିକାର ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

ଆମେରିକା, ରୁଷିଆ, ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଚୀନ୍, ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସମେତ ୯ ଟି ଦେଶ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୪ରେ ଭାରତ ପାଖରେ ୧୭୨ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ରହିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ ୧୭୦ ଟି ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି। ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଭାରତ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହା ଚୀନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବାର କ୍ଷମତା ମିଳିପାରିବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରେ ରୁଷିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ପ୍ରାୟ ୨୧୦୦ ୱାରହେଡ୍ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର କେତେକ ୱାରହେଡ୍ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଆଲର୍ଟରେ ଅଛି। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ରୁଷିଆ ୩୬ ରୁ ଅଧିକ ୱାରହେଡ୍ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା। ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଚୀନ୍‌ର ଭଣ୍ଡାର ରୁଷିଆ ଏବଂ ଆମେରିକାର ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର