ଭାରତ ବନାମ କାନାଡ଼ା: ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ ହେବା ଆଶଙ୍କା

ଫ୍ଲୋରିଡା: ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ୩୩ତମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଗ୍ରୁପ୍-ଏରେ ଭାରତ ଏବଂ କାନାଡ଼ା ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ରାଉଡର୍ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାର୍କ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଟର୍ଫ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଶନିବାର କାନାଡାକୁ ଭେଟିବ। ନ୍ୟୁୟର୍କର ନାସାଉ କାଉଣ୍ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଜିତି ଦଳ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସୁପ -୮ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଶନିବାର ଭାରତୀୟ ସମୟ ରାତି ୮ ଟାରେ ଖେଳିବ ।

ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ମଧ୍ୟ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ନିଜର ଗତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ଏବଂ କାନାଡା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ ହୋଇପାରେ। ଫ୍ଲୋରିଡାର ପାଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଏହି କାରଣରୁ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ଧୋଇ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଗତକାଲି ଫ୍ଲୋରିଡାର ପାଗ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଥିଲା। ଆସନ୍ତାକାଲି ଆମେରିକା ଦଳ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଭେଟିବାକୁ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମ୍ୟାଚକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ଉଭୟ ଦଳକୁ ୧-୧ ପଏଣ୍ଟ ଭାଗ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପଡିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ନ ହେବାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ଷତି ସହିଛି। ନିଜର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ବାହାରି ଯାଇଛି।

ଏଥି ସହିତ, ଆୟୋଜକ ଆମେରିକା ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଏକ ବଡ଼ ଲାଭ ପାଇଛି। ଆୟୋଜକ ଦଳ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସୁପର-୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ଲୋରିଡା ଦିନସାରା ମେଘୁଆ ରହିବ। ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ୱେବସାଇଟ୍ ପାଣିପାଗ ଡଟ୍ କମ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ଲୋରିଡାଠାରେ ଦିନସାରା ପ୍ରବଳ ପବନ ବହିବ। ବର୍ଷା ହେବାର ୭୦-୮୦ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ଯଦି ଆଜି ଫ୍ଲୋରିଡାଠାରେ ବର୍ଷା ହୁଏ ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ ହୁଏ, ତେବେ କୌଣସି ଦଳ ପାଇଁ କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍-ଏରେ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଦଳ ସୁପର-୮ରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ କାନାଡା, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ଦଳଗୁଡିକ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବାହାରି ସାରିଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଶନିବାର ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ ହୁଏ ତେବେ ଉଭୟ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧ ପଏଣ୍ଟ ଦିଆଯିବ । ଏହା ସହ କାନାଡା ଦଳ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଯିବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମାନ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର