ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଇଆରଡିଏଆଇର ସ୍ବାଧୀନତା: ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପଲିସି କ୍ୟାନସେଲ୍ କରିପାରିବେ, କମ୍ପାନୀ କାରଣ ନ ପଚାରି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୋଟି କୋଟି ବୀମା ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି। ବୀମା ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା, ବୀମା ନିୟାମକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଆଇଆରଡିଏଆଇ) ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେଇଛି। ବୀମା ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା କହିଛି ଯେ ଖୁଚୁରା ପଲିସିଧାରୀମାନେ ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ପଲିସି ଅବଧି ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବୀମା ପଲିସି କ୍ୟାନସେଲ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ପଲିସି ଅବଧି ପାଇଁ ଫେରସ୍ତ ପାଇପାରିବେ ।

ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଘୋଷଣା କରି ଆଇଆରଡିଏଆଇ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ପଲିସି ବାତିଲ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବାତିଲ ହେବାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ବୀମା ନିୟାମକ ଆଇଆରଡିଏଆଇ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଗ୍ରାହକ ପଲିସି ବାତିଲ କରନ୍ତି, ତେବେ ପଲିସି ଅବଧି ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଲେ ଏବଂ ପଲିସି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଦାବି କରାଯାଇନଥିଲେ ବୀମାକାରୀ ମିଆଦ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଲିସି ଅବଧି ପାଇଁ ଆନୁପାତିକ ପ୍ରିମିୟମ ଫେରସ୍ତ ନ କରିଥିବା ଉଚିତ।

ଇନସୁରାନ୍ସ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆଇଆରଡିଏଆଇ) କହିଛି ଯେ କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସାଧାରଣ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ମାଷ୍ଟର ସର୍କୁଲାର, ଯାହା ସାଧାରଣ ବୀମା ବ୍ୟବସାୟରେ ସଂସ୍କାରର ଏକ ଅଂଶ, ସରଳ ଏବଂ ଗ୍ରାହକ କେନ୍ଦ୍ରିକ ବୀମା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଜେନେରାଲ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ କମ୍ପେରେଟିଭ୍ ମାଷ୍ଟର ସର୍କୁଲାର୍ ଅନ୍ୟ ୧୩ଟି ସର୍କୁଲାରକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି। ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅଭାବରୁ କୌଣସି ଦାବି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍କୁଲାରରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ କେବଳ ସେହି ଦସ୍ତାବିଜ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସମାଧାନ ଦାବି ସହିତ ଜଡିତ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର