ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ମହିଳାରୁ ପୁରୁଷ ହେଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପୁରୁଷ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଏମ୍ ଅନୁସୂୟା ରୁ ଅନୁକାଥିର ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।

ନାମ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ରାଜସ୍ୱ ସେବା (ଆଇଆରଏସ) ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆବେଦନକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଘଟିଛି | ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁଶ୍ରୀ ଏମ୍ ଅନୁସୂୟା, ଆଇଆରଏସ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ନାମ ଏମ୍ ଅନୁକଥିର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ମହିଳା ରୁ ପୁରୁଷକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ବିଚାର କରାଯାଇ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି, ସୁଶ୍ରୀ ଏମ୍ ଅନୁସୂୟାଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ବିଚାର କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଏହି ଅଧିକାରୀ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଦଲିଲରେ ଏମ୍ ଅନୁକଥିର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇବେ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଏହା ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଆଦେଶ। ଆମେ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଆମର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏନେଇ ଗର୍ବିତ। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁଖ୍ୟ କମିଶନର, କଷ୍ଟମ୍ସ, ଏକ୍ସାଇଜ୍, ସର୍ଭିସ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆପିଲ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଏବଂ ସିବିଆଇସି ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ମୁଖ୍ୟ କମିଶନର / ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଥରେ କେହି ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ, ତାଙ୍କୁ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଏହି ଆଫିଡେଭିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ନୋଟାରୀକରଣ ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ନାମ, ପିତାଙ୍କ ନାମ, ବୟସ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି କେହି ସରକାରୀ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବିଭାଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର