ଆଇଟିବିପି ଯବାନଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଲାଡେନକୁ ମାରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା ୧୭ ଟି କୁକୁର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଅଲ-କାଏଦାର ମୁଖ୍ୟ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଦେନକୁ ନିହତ କରିବାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବର୍ଗର କୁକୁର ଏବେ ଇଣ୍ଡୋ-ତିବ୍ଦତୀୟ ସୀମା ପୋଲିସକୁ ମିଳିଛି | ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ଇଣ୍ଡୋ-ତିବ୍ଦତୀୟ ସୀମା ପୋଲିସକୁ ଏହାର କେ-୯ ଦଳ ପାଇଁ ୧୭ ଜଣ ନୂଆ ଯୋଦ୍ଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଓଲଗା ଏବଂ ଓଲେସିଆ ନାମକ ଦୁଇଟି କୁକୁର ହରିୟାଣାର ପଞ୍ଚକୁଲାରେ ଥିବା ‘ନ୍ୟାସନାଲ କୁକୁର ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର’ ରେ ୧୭ ଟି ମାଲନିଓସ ଛୁଆ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ।


ଏହି କୁକୁରକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ଉଭୟ ମାତା ମାଲନିଓସ୍ ପ୍ରଜାତିର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏମାନେ ଅଲ-କାଏଦାର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଦେନର ନିହତ ପଛରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ | ଆମେରିକା ଏହି ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁରଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା।

ସୂଚନା ଥାଉ କି ଆଇଟିବିପିର ଏହି ଦୁଇ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ନକ୍ସଲ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି | ମାଟିତଳେ ଥିବା ବାରୁଦ ସହ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ଖୋଜିବାରେ ଏହି ଦୁଇଟି କୁକୁର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରୁଛନ୍ତି | ଓଲଗା ନଅଟି ଛୁଆକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଓଲେସିଆ ଆଠଟି ଛୁଆକୁ ଜନ୍ମ କରିଛି । ଜଣେ ଆଇଟିବିପି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ନିଜ କ୍ୟାରିଅରରେ ଅନେକ ଥର ଆଇଇଡି ବୋମା ଚିହ୍ନଟ କରି ବିଭିନ୍ନ ମିଶନରେ ଅନେକ ଯବାନଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.