ଫାଶୀ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୋଷୀଙ୍କ କାନରେ କ’ଣ କହିଥାନ୍ତି ଜହ୍ଲାଦ, ଜାଣନ୍ତି କି?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଶବନମ ମାମଲାର ଆଲୋଚନା ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମଥୁରା ଜେଲରେ ଶବନମ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ। ତେବେ ଫାଶୀ ହେବାର ତାରିଖ ଏଯାଏଁ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ | ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାମପୁର ଜେଲରେ ରହିଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଶବନମ ମାମଲା କ’ଣ ଏବଂ ଫାଶୀ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୋଷୀଙ୍କ କାନରେ ଜହ୍ଲାଦ କ’ଣ କୁହନ୍ତି?

ଶବନମଙ୍କ ମାମଲା କ’ଣ?
ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଘଟଣାଟି ଘଟିଥିଲା ୨୦୦୮ରେ। ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୪/୧୫ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଶବନମ୍ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସଲିମଙ୍କ ସହ ମିଶି ପରିବାରର ୭ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଶବନମ୍ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଆମ୍ରୋହାରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଶବନମ୍ ଏବଂ ସଲିମଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ିଉଠିଥିଲା। ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶବନମଙ୍କ ପରିବାର ସେମାନଙ୍କ ବିବାହକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଦୁହେଁ ହତ୍ୟା କରିବାର ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୯,୨୦୦୮ରେ ଶବନମଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ସମୟରେ ସେ ସାତ ସପ୍ତାହର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ବେଳେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୮ରେ ସେ ଏକ ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ଶବନମ ସଲିମଙ୍କୁ ଏହି ଅପରାଧ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଜୁଲାଇ ୧୪, ୨୦୧୦ରେ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ସେସନ କୋର୍ଟ ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ୨୦୧୦ମସିହାରେ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ ସେସନ୍ସ କୋର୍ଟର ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ହାଇକୋର୍ଟ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ନେଇ ରାୟ ଶୁଣାଇବା ପରେ ଦୁହେଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଦ୍ବାରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୫ରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରି ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ସରିଯାଇଥିବାରୁ ଶବନମ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ରାଜକ୍ଷମା ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରେ ପୁଣି ସେମାନେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିନଥିଲା।

କାନରେ କ’ଣ କୁହନ୍ତି ଜହ୍ଲାଦ?
ଫାଶୀ ଦେବାର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ, ଜହ୍ଲାଦ ଦୋଷୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ କାନରେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ‘ମୋତେ କ୍ଷମା କର, ମୁଁ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ। ମୁଁ ଆଇନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବନ୍ଧା’ | ଏହା ପରେ, ଯଦି ଅପରାଧୀ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ, ତେବେ ନିର୍ଯାତକ ତାଙ୍କୁ ରାମ-ରାମ ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ଯଦି ଅପରାଧୀ ମୁସଲମାନ, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଦଫା ସଲାମ କହିଥାନ୍ତି | ଏହା କହିବା ପରେ, ଜହ୍ଲାଦ ଲିଭରକୁ ଟାଣେ ଏବଂ ଦୋଷୀଙ୍କ ଜୀବନ ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଣିକି ଧରିଥାଏ | ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି | ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ପରେ ମୃତଦେହ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର