ଜୟ ହିନ୍ଦ୍, ଜୟ ସମ୍ବିଧାନ: ରାହୁଲଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଗୃହର ଦୃଶ୍ୟ ବଦଳିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକସଭାରେ ସାଂସଦ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ନାମ ଡାକିବା ମାତ୍ରେ ଅଧିକାଂଶ ବିରୋଧୀଦଳ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। କେବଳ କଂଗ୍ରେସ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳର ସାଂସଦମାନେ ମଧ୍ୟ ଠିଆ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଲେ, ତାଙ୍କ ହାତରେ ସମ୍ବିଧାନର ଏକ କପି ଥିଲା। ଶପଥ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ସମ୍ବିଧାନର କପିକୁ ନିଜ ହାତରେ ଧରି ଶାସକ ଦଳ ଆଡକୁ ଦେଖାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଶପଥ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ରାହୁଲ ଜୟ ହିନ୍ଦ୍, ଜୟ ସମ୍ବିଧାନର ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ସେ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ କିନ୍ତୁ ପୁନର୍ବାର ସେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଗଲେ। ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ‘ଯୋଡୋ ଯୋଡୋ, ଭାରତ ଯୋଡୋ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଏଥର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାୟବରେଲି ଏବଂ ୱାୟନାଡ ଆଦି ଦୁଇଟି ଆସନରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ୱାୟନାଡରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ରାୟବରେଲିଙ୍କ ସାଂସଦ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆମେଠି ସାଂସଦ କିଶୋରୀ ଲାଲ ଶର୍ମାଙ୍କ ନାମ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ କିଶୋରୀ ଲାଲ ଶପଥ ନେବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ହାତରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବିଧାନର ଏକ କପି ଥିଲା। ଏଥର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆମେଠି ଆସନକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​କିଶୋରୀ ଲାଲ ବିଜେପିର ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର